Založ si blog

Prvý nazval nacistické vraždenie holokaustom

Elie Wiesel. Vo svojich asi 40 románoch a v zbierkach poviedok a esejí sa vracia najmä k hrôzam, ktoré prežil v koncentračných táboroch. Jeho celoživotnú snahu odmenili v roku 1986 Nobelovou cenou za mier.

 

Jeho rodiskom (* 30. septembra 1928) je mestečko Sighetul Marmaţiei, ktoré nájdeme v rázovitom maramureşskom kraji na severe Rumunska. Po Hitlerom nadiktovanom rozdelení Európy sa Maramureş stal súčasťou Maďarska a celú tamojšiu židovskú komunitu poslali do koncentračných táborov. Väčšina z nich sa už do rodného mesta nevrátila. Elie (Eliezer) Wiesel a jeho dve sestry prežili. Po vojne sa však rozhodol pre život vo Francúzsku, kde sa po štúdiách na Sorbonne stal uznávaným novinárom. V posledných rokoch prednášal na univerzite v americkom Bostone.

 

Už vo svojej literárnej prvotine, v novele Noc, opisuje vlastné zážitky z koncentráku. Hrôzam, ktoré prežil sám alebo ich poznal sprostredkovane z rozprávania ďalších väzňov, sa Elie Wiesel venuje vo väčšine svojich prozaických prác a ako prvý začal používať pre nacistický systém perzekúcií, väznenia a vraždenia anglický výraz holokaust. Hľadal odpovede na ťažké otázky. „Ako sa dá vysvetliť, že ani Hitler ani Himmler neboli exkomunikovaní z cirkvi?“ pýta sa. „Ako to, že Pius XII. nikdy nepovažoval za nutné odsúdiť to, čo sa dialo v Osvienčime a v Treblinke? Ako to,  že veľká časť príslušníkov SS boli veriaci, ktorí boli svojim cirkvám verní až do konca? Ako to, že niektorí zabijaci chodili ku spovedi, keď práve nemasakrovali? A ako to,  že tí všetci pochádzali z kresťanských rodín a mali kresťanské vzdelanie?“

 

Literárne dielo, ale i celoživotnú aktivitu Elieho Wiesela odmenili v roku 1986 Nobelovou cenou za mier. O rok neskôr založil v manželkou Máriou humanitnú nadáciu. Medzi ďalšie ocenenia, ktorými si jeho dielo uctili rôzne krajiny, nájdeme francúzsky Rad Čestnej légie, americkú Prezidentskú medailu slobody, Rad britského impéria, či Národný rad rumunskej hviezdy. Zomrel pred rokom, 2. júla 2016, v New Yorku.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

Grasalkovičová záhrada

Bratislava opäť symbolicky otvára svoje brány, konajú sa mestské dni

20.04.2024 08:57

Pripravené sú prehliadky bežne neprístupných miest, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy či jazdy historickými vozidlami i Propelerom na druhú stranu Dunaja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 338495x
Priemerná čítanosť článkov: 2708x

Autor blogu

Kategórie