Založ si blog

Zostali po ňom Sirôtky

Pred 150 rokmi, 18. augusta 1867, mesiac pred 21. narodeninami, zomrel v rodnom Kláštore pod Znievom básnik Ján Capko Znievsky. Jeho verše pozbieral a posmrtne vydal Andrej Truchlý – Sytniansky pod výrečným názvom Sirôtky.

 

Ján Capko sa narodil 19. septembra 1846 v kupeckej rodine v Kláštore pod Znievom. Otec 10-ročného nadaného chlapca zaviedol do banskobystrického gymnázia. Keď mal pätnásť, dal prednosť štúdiu v Nitre, keďže v Banskej Bystrici sa pre svoju národnú hrdosť dostal do sporov s profesormi. Nádej, že v staroslávnej Nitre to bude iné, veľmi rýchlo zhorela. V meste pod Zoborom, ktoré pred tisícročím bolo jedným z centier Veľkej Moravy, viac počul maďarčinu ako slovenčinu. Turčianski mladíci sa dostali do pozornosti uhorskej vrchnosti ako nebezpeční panslávi najmä potom, čo slovenskí národovci sformovali v Martine memorandum. Sklamaný sa vrátil do Banskej Bystrice, kde sa podarilo presadiť vyučovanie v slovenskom jazyku.

 

Po maturite sa rozhodol pre štúdium práva. Hneď v prvej zime počas cesty z Bratislavy domov ochorel. Zostal sa liečiť doma a ani v ťažkej chorobe neprestával v horlivej pronárodnej aktivite. Vyčerpaného ho na jar 1867 tuberkulóza nemilosrdne pritlačila na lôžko, z ktorého už nevstal.

 

Aj vtedy, cítiac blížiaci sa koniec pozemského bytia, nepúšťal Janko pero zo slabých prstov a ukladal na papier slová, verše plné lásky k životu, k deve, k národu…

 

Jej Oči!


Rozkošou bilo v prsiach srdce moje,
dokiaľ nezrelo ľúbo v oči tvoje;
lež odkedy tie v putá ho zviazali,
žiale krvavé srdcom zavládali.

Jak šťastný kráčal som žitia cestami,
dokiaľ nezišiel som sa, oči, s vami —
A teraz väzím v ľúbosti nevoli:
Oj srdce, srdce, povedz, čo ťa bolí?!

r. 1867 17/5.

 

Sladká bolesť


Keď šuhaj k dievčatku ľúbosťou zahorí,
vzdychá, stene, plače, že ho srdce bolí;
chcel bys´ mu bôľ odňať, už s’ mu nie po vôli!
„Nechaj moju lásku, — bárs i srdce zmorí!“

r. 1867 v máji.

 

V ľúbostnej poézii sa nechal Ján Capko inšpirovať Sládkovičom. Tak tomu je napríklad v básni, ktorá je datovaná takisto v poslednom máji jeho krátkeho života:

 

Nikdy!


Ponad šumný hájik slnko jasno svieti,
sťa vlnky potôčka čas môj plynie, letí:
V slasti chvíľky plynú
v dume na Marínu,
na moju milenú,
Slovenskú — Marínu;
V dume na dievčinu
moju roztomilú.

Milo pod večierky v ľúbej, jarej chvíli
v zelenom si hájku slávik žiaľno kvíli:
No pre srdce moje
sladšie hlasy tvoje.
Moja rozmilená
dievčina — Marína;
Sladšie hlasy tvoje
Deva roztomilá!

Všetko sa pominúť zvyklo na tom svete,
po jaseni zima a jaseň po lete:
No nikdy neminie
láska ku Maríne;
láska k tej dievčine
nikdy sa neminie;
Bár žiaľom krvavým
srdce mi zahynie!

 

Jan Capko Znievsky (vo vtedajšom úze ako Zniovsky) zomrel pred 150 rokmi, 18. augusta 1867. „Zomrel nádejný syn Slovenska, právnik Ján Capko,“ napísal v Sokole Viliam Pauliny – Tóth. „Jeho posledná veta, ktorú pár sekúnd pred pokorným vzdychom povedal, bola: Nech žijú Slováci! Vskutku zriedkavý to prípad tak iskrivého rodoľubstva u nás, že duša junáka, i keď lúčila sa so svetom, iba na národ a blaho jeho myslela.“

 

Povzbudenie


Neplač, Slovák, že ťa zloba
ľudstva v skazu ženie,
že zradou bratskou poroba
hrozí nemilostne:
Tým ty svojmu voľnosť rodu
nedobiješ nikdy:
Vrelou láskou ku národu
Zotrieš zlostné krivdy.

Láska pravá divy tvorí,
povyšuje národ;
nepriateľov snahy borí —
zničí zhuby zárod: —
takou láskou, Slávy synu,
zahor k vlasti krásnej;
zastaň slovenskú rodinu
vždy i v chvíli strastnej.

Neplač, Slovák, nad potupou
národa svojeho;
neplač, že je málo stĺpov
ľudu slovenského: —
Vzmuž sa radnej, národnosti
staň sa stĺpom pevným;
nenakladaj povinnosti
svoje lósom klamným!

 

Verše Janka Capka Znievskeho zozbieral vydavateľ Andrej Truchlý – Sytniansky. „I činím to týmto dielkom Sirôtky pomenovaným podávajúc veľactenému Obecenstvu slovenskému piesne nášho Janka Miloslava Zniovskeho (meno Zniovsky uvádzam v dielku preto, lebo Jankove pred verejnosť podané spevy pod týmto pseudonymom uverejnené boli) v tej sladkej nádeji, že veľactené Obecenstvo slovenské, najmä ale Ty, bujará mlaď tatranská, moju skromnú prácičku vďačne prijmeš a k srdcu mladistvému privinieš, a že i ja šťastným výsledkom prvého literárneho pokusu oduševnený, tým väčším zápalom pracovať budem môcť na vinici kresťansko-národnej osvety!“

 

Očakával som, že v našich médiách, najmä v tých, ktoré si hovoria verejnoprávne alebo mienkotvorné, sa objaví spomienka na básnika, ktorému osud doprial nahliadnuť do dospelosti len malým okienkom. Napriek tomu zanechal citom presýtené verše, ktoré aj s odstupom jeden a pol storočia majú čo povedať vnímavému čitateľovi alebo poslucháčovi a dokážu v ňom vzbudiť prirodzenú (nie sfanatizovanú) hrdosť na vlastný národ, na vlasť, na materčinu… Samozrejme, nie je v mojich možnostiach sledovať všetky periodiká, ale keď som sa obrátil na google, či mi náhodou neprezradí nejakú správu, či si náhodou niekto niekde nepripomenul Janka Capka Znievskeho, neobjavil sa predo mnou ani ťuk. Nuž aj preto s odstupom piatich dní si dovoľujem túto malú spomienku.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

Grasalkovičová záhrada

Bratislava opäť symbolicky otvára svoje brány, konajú sa mestské dni

20.04.2024 08:57

Pripravené sú prehliadky bežne neprístupných miest, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy či jazdy historickými vozidlami i Propelerom na druhú stranu Dunaja.

Európska únia / EÚ / Brusel /

Hrabko: EÚ nemôže meniť eurofondy podľa výsledkov parlamentných volieb

20.04.2024 07:52

List KDH do Bruselu, ktorý žiada, aby občania Slovenska neboli trestaní odobraním eurofondov, považuje publicista za posolstvo dovnútra štátu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 338489x
Priemerná čítanosť článkov: 2708x

Autor blogu

Kategórie