Založ si blog

V archívoch hľadal historickú pravdu

Pred 5 rokmi, 4. januára 2013, zomrel v Beluši historik a archivár Jozef Kočiš. Na základe písomných podkladov priblížil odbornej i laickej verejnosti mnohé fakty a osobnosti od 16. do 20. stor.

 

Jeho rodiskom bolo Hurbanovo, kde uzrel svetlo sveta 23. januára 1928. Po štúdiách filozofie, histórie a archívnictva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave krátko pracoval v Slovenskom ústrednom archíve. V roku 1955 ho poverili riadením novozriadeného pracoviska Štátneho archívu v Bytčianskom kaštieli, v ktorom pôsobil až do odchodu do dôchodku v roku 1990.

 

Usporadúvanie a bádanie v archívoch v mnohom pripomína prácu detektíva. Jozef Kočiš jej venoval všetku svoju energiu. Nazbierané poznatky si nenechával pre seba, ale ich ponúkol odbornej i laickej verejnosti v časopisoch i publikáciách. Spracoval a priblížil vzácne dokumenty rodiny Thurzovcov i Oravskej župy. Natrafil pritom aj na autentické dokumenty, ktoré súviseli s prípadom krutej Alžbety Báthoryovej, ktorej zločiny súdil palatín Thurzo. V publikácii Alžbeta Báthoryová a jej obete pravdivo zobrazil, čo sa dialo na Čachtickom hrade. Svoje poznatky odovzdal aj japonským filmárom, ktorí prejavili záujem natočiť dokumentárny film o tejto krvilačnej grófke. Rovnako precízne postupoval aj pri opise osudov Juraja Jánošíka. Jeho rozsahom neveľká, ale obsahovo bohatá publikácia Neznámy Jánošík, ktorá vyšla v roku 1986, patrí dodnes medzi najcennejšie knihy v mojej pomerne bohatej knižnici.

 

V roku 1978 oslavovala Bytča 600. výročia získania mestských privilégií. Pri tejto príležitosti Jozef Kočiš pripravil monografiu Bytčiansky zámok, ktorá patrí medzi najkvalitnejšie diela tohto druhu u nás. V samostatnej knihe priblížil históriu hradov stredného Považia od Čachtíc po Strečno a po odchode do dôchodku sa zameral na spracovanie osudov milosrdnej šľachtičnej Žofie Bošňákovej a na prípravu monografie Beluše, obce, ktorá bola jeho domovom.

 

Jozef Kočiš bol vzorom a praktickým príkladom pre novú generáciu slovenských archivárov. Jeho práca bola v roku 2004 po zásluhe ocenená Pribinovým krížom III. stupňa za kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Majster sci-fi

19.03.2018

Pred 10 rokmi, 19. marca 2008, zomrel britský spisovateľ Sir Arthur Charles Clarke, jeden z „veľkej trojky autorov science fiction“. Jeho najznámejším dielom sa stala Vesmírna odysea. Bol však viac »

Mečiarove amnestie majú 20 rokov

03.03.2018

Pred 20 rokmi, 3. marca 1998, premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúca hlava štátu vydal amnestie na páchateľov únosu a zavlečenie Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Hoci vlani 5. apríla viac »

Prvý československý kozmonaut videl Zem z vesmíru pred 40 rokmi

02.03.2018

Druhý marec roku 1978 sa významne zapísal do histórie kozmonautiky. Na obežnú dráhu okolo Zeme sa dostal prvý letec, ktorý nepochádzal z veľmocí - Sovietskeho zväzu a USA, ale z tretej krajiny, viac »

Orava, ľad

V noci na štvrtok môže klesnúť teplota miestami na -17 stupňov Celzia

21.03.2018 17:15

Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu 1. stupňa.

Berlín, noční vlci,

Ruskí motorkári Noční vlci začali cestu po Balkáne

21.03.2018 16:48

Noční vlci odštartovali cestu po "ruskom Balkáne" utorkovou návštevou srbského mesta Šid neďaleko chorvátskych hraníc.

Andrej Kiska

Prezident: Novú vládu vymenujem, aj keď s ňou nie som na 100 percent spokojný

21.03.2018 16:25, aktualizované: 16:43

Prezident Andrej Kiska oznámil, že vo štvrtok vymenuje vládu Petra Pellegriniho v zložení, v akom mu ju v stredu dezignovaný premiér predstavil.

Nemecko nová vláda parlament Merkelová

Merkelová hovorila v parlamente o zomknutí na národnej i európskej úrovni

21.03.2018 16:06

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vystúpila v stredu na pôde Spolkového snemu v Berlíne s vyhlásením vlády po prvý raz, odkedy ju zvolili do funkcie na štvrté volebné obdobie.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 89508x
Priemerná čítanosť článkov: 814x

Autor blogu

Kategórie