Založ si blog

V archívoch hľadal historickú pravdu

Pred 5 rokmi, 4. januára 2013, zomrel v Beluši historik a archivár Jozef Kočiš. Na základe písomných podkladov priblížil odbornej i laickej verejnosti mnohé fakty a osobnosti od 16. do 20. stor.

 

Jeho rodiskom bolo Hurbanovo, kde uzrel svetlo sveta 23. januára 1928. Po štúdiách filozofie, histórie a archívnictva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave krátko pracoval v Slovenskom ústrednom archíve. V roku 1955 ho poverili riadením novozriadeného pracoviska Štátneho archívu v Bytčianskom kaštieli, v ktorom pôsobil až do odchodu do dôchodku v roku 1990.

 

Usporadúvanie a bádanie v archívoch v mnohom pripomína prácu detektíva. Jozef Kočiš jej venoval všetku svoju energiu. Nazbierané poznatky si nenechával pre seba, ale ich ponúkol odbornej i laickej verejnosti v časopisoch i publikáciách. Spracoval a priblížil vzácne dokumenty rodiny Thurzovcov i Oravskej župy. Natrafil pritom aj na autentické dokumenty, ktoré súviseli s prípadom krutej Alžbety Báthoryovej, ktorej zločiny súdil palatín Thurzo. V publikácii Alžbeta Báthoryová a jej obete pravdivo zobrazil, čo sa dialo na Čachtickom hrade. Svoje poznatky odovzdal aj japonským filmárom, ktorí prejavili záujem natočiť dokumentárny film o tejto krvilačnej grófke. Rovnako precízne postupoval aj pri opise osudov Juraja Jánošíka. Jeho rozsahom neveľká, ale obsahovo bohatá publikácia Neznámy Jánošík, ktorá vyšla v roku 1986, patrí dodnes medzi najcennejšie knihy v mojej pomerne bohatej knižnici.

 

V roku 1978 oslavovala Bytča 600. výročia získania mestských privilégií. Pri tejto príležitosti Jozef Kočiš pripravil monografiu Bytčiansky zámok, ktorá patrí medzi najkvalitnejšie diela tohto druhu u nás. V samostatnej knihe priblížil históriu hradov stredného Považia od Čachtíc po Strečno a po odchode do dôchodku sa zameral na spracovanie osudov milosrdnej šľachtičnej Žofie Bošňákovej a na prípravu monografie Beluše, obce, ktorá bola jeho domovom.

 

Jozef Kočiš bol vzorom a praktickým príkladom pre novú generáciu slovenských archivárov. Jeho práca bola v roku 2004 po zásluhe ocenená Pribinovým krížom III. stupňa za kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Premiéry svojho posledného filmu sa nedožil

12.01.2018

Prešovský rodák Leopold Arje Friedmann (* 30. januára 1918), ktorý si v roku 1945 zmenil meno na Leopold Lahola, sa zaradil medzi významným slovenských dramatikov a scenáristov. Detstvo prežil viac »

Herec a režisér s nezabudnuteľným hlasom

12.01.2018

Pred 100 rokmi, 12. januára 1918, sa narodil vo Svätom Antone herec a režisér Karol L. Zachar. Jeho občianske priezvisko bolo Legény. To je to L., ktoré sa pri ňom uvádza. Z úcty k matke si viac »

Z väzenia do prezidentského kresla

11.01.2018

Desiateho januára 1913 sa v Dúbravke narodil posledný československý socialistický prezident Gustáv Husák. Jeho život je typickou ukážkou cesty, ktorou museli prejsť mnohí komunistickí funkcionári viac »

Vladimir Putin

Rusko obmedzilo účasť pozorovateľov z USA na voľbách prezidenta

17.01.2018 16:11

Ruskí pozorovatelia, ktorí prišli predvlani na americké voľby, smeli pôsobiť len ako členovia medzinárodných misií.

Sajf Islam Kaddáfí

Zachráni Líbyu syn zvrhnutého plukovníka Kaddáfího?

17.01.2018 16:00

Sajf Islam, druhorodený syn zvrhnutého a zavraždeného plukovníka Muamara Kaddáfího, sa môže vrátiť na politickú scénu.

psia toaleta, pes

Pribúdajú psie toalety, mestá ich chvália

17.01.2018 16:00

Handlová je ďalším slovenským mestom, v ktorom zaviedli novinku - psie toalety. Momentálne je mestom s najväčším počtom psích záchodov na Slovensku. Majú ich až dvadsať.

merkelová

Merkelová verí, že SPD o koaličných rokovaniach rozhodne zodpovedne

17.01.2018 15:58

Angela Merkelová verí, že sociálni demokrati (SPD) urobia zodpovedné rozhodnutie, keď budú v nedeľu riešiť, či začať koaličné rozhovory alebo nie.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 69138x
Priemerná čítanosť článkov: 768x

Autor blogu

Kategórie