Založ si blog

Polstoročie na scéne SND

Hana Meličková. Narodila sa 27. januára 1900. Bola jedným z desiatich detí martinského zbormajstra a aktívneho dejateľa v Slovenskom spevokole Jána Meličku. Po ňom zdedila lásku k hudbe, ale postupne sa v nej prehlboval vzťah k hereckému umeniu. Aj preto počas štúdií v Prahe v rokoch 1919 – 23 rozvíjala svoj talent nielen hrou na klavíri, ale aj hereckými kreáciami. Po návrate do Martina učila v Župnej hudobnej škole.

 

V roku 1926 dostala angažmán v Slovenskom národnom divadle ako prvá vyštudovaná herečka vôbec. Jej debutom bola postava Salome v hre Oscara Wilda. Na našej najvýznamnejšej divadelnej scéne vytrvala celé polstoročie, až do roku 1976, v výnimkou rokov slovenského štátu.

 

Na javisku stvárnila takmer tri stovky postáv v hrách domácich i zahraničných dramatikov. Už v roku 1926 sa jej hlas niesol éterom k rozhlasovým poslucháčom, v povojnovom období jej dali režiséri priestor pred filmovou a televíznou kamerou: Kozie mlieko, Zemianska česť, Jerguš Lapin, Polnočná omša, Adam Šangala, Piková dáma, Osem žien, Horali… Objavila sa aj v televíznych seriáloch Príbehy z lepšej spoločnosti, Parížski mohykáni alebo Straty a nálezy.

 

Už v roku 1955 jej herecké majstrovstvo ocenili titulom Zaslúžilá umelkyňa a o šesť rokov neskôr sa stala Národnou umelkyňou. V jej prípade určite nešlo o politické pozadie, ale o oprávnené uznanie.

 

Hana Meličková zomrel pred 40 rokmi, 7. januára 1978. Jej pamiatke sa môžeme pokloniť na martinskom Národnom cintoríne. V roku 2000, pri 100. výročí narodenia, vydala Slovenská pošta príležitostnú známku v rámci emisie Osobnosti.

 

Medailón herečky Hany Meličkovej nájdete na

https://www.youtube.com/watch?v=Pi66_-4qigk

 

Niekoľko filmov, v ktorých hrala Hana Meličková:

https://www.youtube.com/watch?v=DbCWLGqDSI8

https://www.youtube.com/watch?v=r97mru7Epl0

https://www.youtube.com/watch?v=X360D0EIQoQ

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným viac »

Revolucionár v básňach i činoch

18.05.2018

„Pravde žil som, krivdu bil som - verne národ svoj ľúbil som.“ Motto, ktorým sa riadil revolučný básnik štúrovských čias Samo Chalupka. Čítame ho aj na náhrobníku v Hornej Lehote neďaleko viac »

Syria, damask, ghuta

Rusko tvrdí, že sýrske Biele prilby majú úzke väzby na teroristov

20.06.2018 16:29

Približne 3 000 príslušníkov týchto dobrovoľníckych jednotiek zachraňuje v Sýrii ľudí zo zbombardovaných domov a poskytuje prvú pomoc civilistom.

kurz, Söder

Kurz: Vracanie migrantov z Nemecka by sa prejavilo v celej Európe

20.06.2018 16:26

Za príčinu súčasných kontrol na rakúsko-nemeckých, rakúsko-maďarských či rakúsko-talianských hraniciach označil šéf rakúskej vlády azylovú politiku Nemecka v období migračnej krízy v roku 2015.

Podnikateľ. byrokracia, nezamestnanosť, zamestnanie, profesia

Jednosobová s.r.o má byť zamestnávateľom, OĽaNO to považuje za nezmysel

20.06.2018 16:04

Rezort práce navrhuje, aby sa na eseročky, ktoré tvorí len jeden človek, pozeralo ako na klasické firmy, ktoré majú zamestnancov.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky

Luxembursko musí od francúzskej Engie vymáhať 120 miliónov eur daní

20.06.2018 15:51

Luxembursko musí od francúzskej energetickej skupiny Engie vymáhať 120 miliónov eur na nezaplatených daniach. Rozhodla o tom v stredu Európska komisia.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 106354x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie