Založ si blog

Majster driblingu

Manuel Francisco dos Santos. Také bolo meno brazílskeho futbalistu, ktorého si športoví fanúšikovia zapamätali pod prezývkou Garrincha.

Prezývku dostal po drobnom vtáčikovi, príbuznom jedného z našich najmenších operencov – orieškovi (Troglodytes musculus). Postavou nevynikal a trápila ho pravá noha, ktorú mal o osem centimetrov kratšiu ako ľavú. Tento na prvý pohľad nedostatok dokázal dokonale využiť a skvelým, priam kúzelníckym driblingom naháňal strach súperovým obrancom.

Narodil sa 28. októbra 1933 v chudobnej rodine. Na profesionálnu scénu sa dostal ako 20-ročný a v roku 1958 bol v brazílskom tíme, ktorý na majstrovstvách sveta vo Švédsku vybojoval zlaté medaily. O štyri roky neskôr si triumf zopakoval, keď Brazília vo finále porazila skvelý československý tím. V reprezentačnom drese sa Garrincha objavil v 50 zápasoch, strelil 12 gólov a ak sa na ihrisku objavil s legendárnym Pelém, Brazília nepoznala, čo je to prehra.

Garrincha si dokázal urobiť zo súperových obrancov štatistov. Bol povestný svojimi jasličkami, ale aj úctou k súperovi. Do histórie sa zapísal ako prvý futbalista, ktorý vo chvíli, keď videl, že súperov hráč je zranený, odkopol loptu do autu, jav, ktorý sa stal bežnou súčasťou férovej hry futbalistov.

V čase Garrinchu sa európske kluby nebili o brazílskych a juhoamerických hráčov. Väčšina jeho kariéry sa tak spája s brazílskym klubom Botafogo de Futbol e Regatas. Jeho dres obliekol 581-krát a na svojom konte mal 232 gólov. V roku 1966 sa rozhodol pre prestup do SC Corinthias Paulista, neskôr to skúšal – viac-menej na pobavenie fanúšikov – vo Flamengu, Olariu a v kolumbijskom meste Barranquilla. Vážne zranenie však malo vplyv na jeho formu a keď na majstrovstvách sveta v roku 1966 Brazília prehrala s Maďarskom (bola to jeho prvá a posledná prehra v drese „kanárikov“), rozhodol sa ukončiť bohatú reprezentačnú kariéru. Na klubovej úrovni pôsobil do svojej štyridsiatky.

Garrincha bol známy nielen ako vynikajúci futbalista, ale aj svojím búrlivým životom. Splodil až 14 potomkov a celebritou sa stal najmä po sobáši so speváčkou samby Elzou Soaresovou. Garrincha sa nevyhýbal alkoholickým seansám, práve naopak. Údajne mal k tomu dedičné indispozície. Faktom je, že keď pred 35 rokmi, 20. januára 1983, zomrel, príčinou bola cirhóza pečene ako výsledok nadmerného pitia alkoholických nápojov.

Patrím k tým športovým fanúšikom, ktorí mohli Garrinchu sledovať v televíznych prenosoch z významných futbalových podujatí, a môžem potvrdiť, že aj v mojich očiach patril svojím driblingom medzi futbalových čarodejníkov. V roku 1999 na základe ankety FIFA sa stal Garrincha siedmym najlepším futbalistom planéty a päť rokov predtým ho tá istá organizácia zaradila do najlepšej jedenástky všetkých čias.

Ukážky futbalového majstrovstva Garrinchu napr.:

https://www.youtube.com/watch?v=JeYyx87NWrU

https://www.youtube.com/watch?v=_OlVT18hG6c

https://www.youtube.com/watch?v=lnSRxX_XDxc

Básnik s uboleným, no dobráckym srdcom

10.04.2018

Pred 110 rokmi, 10. apríla 1908, sa narodil v Dolnom Kubíne Theo Herkeľ Florin, básnik s neľahkým osudom, ktorý sa výrazne zapísal do kultúry rodnej Oravy i Slovenska. Pochádzal z rodiny, viac »

Vzorný vojak – generál. A čo prezident?

03.04.2018

Pred 50 rokmi, 30. marca 1968, zložil prezidentský sľub armádny generál Ludvík Svoboda. Určite patrí k významným osobnostiam spoločného štátu Čechov a Slovákov. Názory historikov a politikov viac »

Hodinár, ktorý zmenil svet

28.03.2018

John Harrison sa do histórie zapísal ako objaviteľ námorného chronometra. Na jeho vývoji pracoval celý svoj život a skutočného ocenenia sa dočkal až ako osemdesiatročný. Dlhé objaviteľské viac »

zamestnanci robotníci muži práca fabrika výroba

Ekonomika šliape, nezamestnanosť padá už viac ako 60 mesiacov. Pozrite si vývoj

19.04.2018 15:21

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla aj v marci 2018 nový rekord - 5,55 percenta. Pozrite si ako sa situácia vyvíjala od krízy v roku 2008.

Hubová - Ivachnová

NDS považuje námietky pri D1 Hubová - Ivachnová za špekulatívne

19.04.2018 15:16

Námietky občanov voči záverečnému stanovisku EIA pri výstavbe úseku D1 Hubová-Ivachnová považuje NDS za špekulatívne, ako aj za obštrukciu.

dukla, socha

Súsošie Kulicha Žalujem sa má vrátiť na Dukle na pôvodné miesto

19.04.2018 15:01

Okresný súd rozhodol, že premiestnenie súsošia Žalujem sochára Jána Kulicha z predpolia duklianskeho pamätníka do vyhliadkovej veže je protiprávne.

igor matovič

Matovič vytiahol na Druckera ďalšiu pozemkovú aféru, spomenul aj Matečnú

19.04.2018 15:00

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič poukázal na ďalšie "problematické" pozemky v obci Špačince v okrese Trnava.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 96764x
Priemerná čítanosť článkov: 841x

Autor blogu

Kategórie