Založ si blog

Majster driblingu

Manuel Francisco dos Santos. Také bolo meno brazílskeho futbalistu, ktorého si športoví fanúšikovia zapamätali pod prezývkou Garrincha.

Prezývku dostal po drobnom vtáčikovi, príbuznom jedného z našich najmenších operencov – orieškovi (Troglodytes musculus). Postavou nevynikal a trápila ho pravá noha, ktorú mal o osem centimetrov kratšiu ako ľavú. Tento na prvý pohľad nedostatok dokázal dokonale využiť a skvelým, priam kúzelníckym driblingom naháňal strach súperovým obrancom.

Narodil sa 28. októbra 1933 v chudobnej rodine. Na profesionálnu scénu sa dostal ako 20-ročný a v roku 1958 bol v brazílskom tíme, ktorý na majstrovstvách sveta vo Švédsku vybojoval zlaté medaily. O štyri roky neskôr si triumf zopakoval, keď Brazília vo finále porazila skvelý československý tím. V reprezentačnom drese sa Garrincha objavil v 50 zápasoch, strelil 12 gólov a ak sa na ihrisku objavil s legendárnym Pelém, Brazília nepoznala, čo je to prehra.

Garrincha si dokázal urobiť zo súperových obrancov štatistov. Bol povestný svojimi jasličkami, ale aj úctou k súperovi. Do histórie sa zapísal ako prvý futbalista, ktorý vo chvíli, keď videl, že súperov hráč je zranený, odkopol loptu do autu, jav, ktorý sa stal bežnou súčasťou férovej hry futbalistov.

V čase Garrinchu sa európske kluby nebili o brazílskych a juhoamerických hráčov. Väčšina jeho kariéry sa tak spája s brazílskym klubom Botafogo de Futbol e Regatas. Jeho dres obliekol 581-krát a na svojom konte mal 232 gólov. V roku 1966 sa rozhodol pre prestup do SC Corinthias Paulista, neskôr to skúšal – viac-menej na pobavenie fanúšikov – vo Flamengu, Olariu a v kolumbijskom meste Barranquilla. Vážne zranenie však malo vplyv na jeho formu a keď na majstrovstvách sveta v roku 1966 Brazília prehrala s Maďarskom (bola to jeho prvá a posledná prehra v drese „kanárikov“), rozhodol sa ukončiť bohatú reprezentačnú kariéru. Na klubovej úrovni pôsobil do svojej štyridsiatky.

Garrincha bol známy nielen ako vynikajúci futbalista, ale aj svojím búrlivým životom. Splodil až 14 potomkov a celebritou sa stal najmä po sobáši so speváčkou samby Elzou Soaresovou. Garrincha sa nevyhýbal alkoholickým seansám, práve naopak. Údajne mal k tomu dedičné indispozície. Faktom je, že keď pred 35 rokmi, 20. januára 1983, zomrel, príčinou bola cirhóza pečene ako výsledok nadmerného pitia alkoholických nápojov.

Patrím k tým športovým fanúšikom, ktorí mohli Garrinchu sledovať v televíznych prenosoch z významných futbalových podujatí, a môžem potvrdiť, že aj v mojich očiach patril svojím driblingom medzi futbalových čarodejníkov. V roku 1999 na základe ankety FIFA sa stal Garrincha siedmym najlepším futbalistom planéty a päť rokov predtým ho tá istá organizácia zaradila do najlepšej jedenástky všetkých čias.

Ukážky futbalového majstrovstva Garrinchu napr.:

https://www.youtube.com/watch?v=JeYyx87NWrU

https://www.youtube.com/watch?v=_OlVT18hG6c

https://www.youtube.com/watch?v=lnSRxX_XDxc

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Justine Greening

Bývalá ministerka vyzvala na druhé hlasovanie o brexite

16.07.2018 12:28

Bývalá britská ministerka školstva Justine Greeningová vyzvala na druhé referendum, ktoré by rozriešilo parlamentnú patovú situáciu ohľadom brexitu.

bratislava, mesto,

Hra o kreslo primátora Bratislavy má otvorený koniec

16.07.2018 12:00

O necelé štyri mesiace bude Slovensko rozhodovať o novej mape komunálnej politiky. Oficiálna predvolebná kampaň na nových primátorov, starostov a poslancov beží od uplynulého týždňa.

les, prales

Poloniny a Dobročský prales obhájili Európsky diplom

16.07.2018 11:47

Európsky diplom pre chránené územia udeľuje Výbor ministrov Rady Európy lokalitám s vysokou biodiverzitou.

Donald Trump, Sauli Niinisto

V Helsinkách sa stretli prezidenti USA a Fínska

16.07.2018 11:17

Trump sa na rokovaní znova vrátil k situácii okolo Severoatlantickej aliancie, ktorej členov v predchádzajúcich dňoch ostro kritizoval.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 110863x
Priemerná čítanosť článkov: 887x

Autor blogu

Kategórie