Založ si blog

Chceli ho v Hollywoode, zostal verný Moskve

Pred 120 rokmi, 23. januára 1898, sa narodil v Rige sovietsky filmový režisér Sergej Michajlovič Ejzenštejn. V roku 1925 natočil film Krížnik Potemkin, ktorým sa zlatými písmenami zapísal do svetovej kinematografie.

Niektoré zdroje uvádzajú, že sa narodil o deň skôr. To v prípade takejto významnej osobnosti filmového sveta nie je podstatné. Po vzore otca začal študovať architektúru. Bola vojna a on si obliekol uniformu červenoarmejca. Po utíchnutí vojnového besnenia prišiel do Moskvy, kde sa venoval divadelnej tvorbe v rámci organizácie Proletkult. Zaujala ho však najmä filmová tvorba, ktorá sa v tom čase, v 20. rokoch minulého storočia, stávala významným fenoménom doby. Debutoval snímkou Glumovov denník, po ktorej nasledoval jeho prvý celovečerný film Štrajk v roku 1924 a Krížnik Potemkin o rok neskôr. (https://www.csfd.cz/film/32365-kriznik-potemkin/prehled/) Práve ním si získal uznanie nielen doma, ale v celosvetovom meradle. Napriek tomu, že ďalšie svoje diela musel podriadiť požiadavkám boľševických cenzorov, zachoval si svoj rukopis, ktorým priblížil mnohé historické udalosti, vrátane októbrovej revolúcie v roku 1917 (Október – Desať dní, ktoré otriasli svetom, ktorý pripravil k 10. výročiu Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie). Stalin dovolil, aby Ejzenštejn, jeho spolupracovník Grigorij Alexandrov a kameraman Eduard Tisse mohli prezentovať film v mestách západnej Európy – v Berlíne, Zürichu, Paríži a Londýne, čo vnímal ako významnú prezentáciu sovietskeho umenia a úspechov komunistického politického systému. Ejzenštejn mal zároveň možnosť zoznámiť sa s pokrokmi, ktoré zaznamenala svetová kinematografia a ktoré mohol uplatniť v ďalších svojich dielach. V máji 1930 prišli všetci traja tvorcovia do Hollywoodu, kde im ponúkli zmluvu na vtedajších 100 tisíc dolárov (dnes jeden a pol milióna). Zasiahol však technický riaditeľ Frank Pease, známy svojimi anitkomunistickými postojmi, a zmluvu museli zrušiť. Ejzenštejn sa stretol v Hollywoode aj s Charliem Chaplinom, ktorý mu odporučil, aby spracoval vo filmovej podobe diela Uptona Sinclaira, ktoré boli obľúbené aj v Sovietskom zväze. Práce na projekte sa začali v Mexiku, no po zásahu Stalina, ktorý videl v Ejzenštejnovi dezertéra, Sinclair stratil záujem o spoluprácu a urobil dva celovečerné filmy na vlastnú päsť. V roku 1978 Grigorij Alexandrov natočil vlastnú verziu filmu, ktorý bol ocenený na 11. Medzinárodnom festivale v Moskve v roku 1979, a o 20 rokov neskôr vznikla ďalšia verzia pod vedením režiséra Olega Kovalova.

Ejzenštejnove možnosti boli limitované režimom, ktorý ho mal pod zvýšeným dohľadom. Problémy spôsobil ďalším filmom Bežinova lúka v roku 1935. Tragicky sa jeho uvedenie skončilo pre šéfa sovietskeho filmového priemyslu Borisa Šumjatského, ktorého v roku 1938 počas Stalinských čistiek odsúdili na smrť a zastrelili. Ejzenštejn sa trestu vyhol, dostal od Stalina „druhú šancu“ – natočiť film o Alexandrovi Nevskom s hudbou Sergeja Prokofieva, čo mu vynieslo Leninov rad a Stalinovu cenu. Film so zjavnými protinacistickými narážkami však po podpise zmluvy Molotova s Ribbentropom stiahli z distribúcie a znova ho začali premietať až potom, keď nemecké vojská vpadli do Sovietskeho zväzu. Počas vojny pracoval na trilógii o cárovi Ivanovi Hroznom. Prvý diel sa Stalinovi páčil, opäť autorov ocenil, no s pokračovaním už nebol spokojný a tak dielo zostalo nedokončené. Aj tieto problémy sa podpísali pod jeho zdravotný stav. Slávny sovietsky režisér Sergej Michajlovič Ejzenštejn zomrel ako 50-ročný, 11. februára 1948, po silnom infarkte.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

drobova, tv pravda

VIDEO: Okresnému súdu Bratislava 1 chýba štvrtina asistentiek

19.11.2018 06:00

Ministerstvo spravodlivosti si krízovú situáciu na súde uvedomuje. Pomôcť vyriešiť ju má zvýšenie platov pre justičných zamestnancov.

Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Peskov vylúčil automatický návrat Kuríl pod správu Japonska

18.11.2018 21:51

Japonský premiér údajne sľúbil, že ak Rusko prevedie časť ostrovov na Japonsko, americké základne tam nebudú.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

18.11.2018 20:18

Štrnásť zranených je vo vážnom stave. Protesty dnes pokračovali na 150 miestach.

bitcoin

Šéfka MMF: Aj centrálne banky by mali vydávať kryptomeny

18.11.2018 19:00

Centrálne banky by mali uvažovať o emisii digitálnych mien, keďže sa nachádzame v období, v ktorom sa mení chápanie peňazí, tvrdí Christine Lagardová.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 131062x
Priemerná čítanosť článkov: 1048x

Autor blogu

Kategórie