Založ si blog

Romantický realista Stendhal

Henri Marie Beyle, ktorý sa narodil v Grenoble pred 235 rokmi, 23. januára 1783, vošiel do svetovej literatúry pod pseudonymom Stendhal. Prvýkrát ho použil v roku 1817, keď vydal spis Dejiny maliarstva v Taliansku, a inšpiroval ho k nemu názov rodného mesta nemeckého historika umenia a archeológa Johanna Joachima Winckelmanna.

 

Narodil sa do zámožnej rodiny, čo mu umožnilo získať kvalitné vzdelanie a prístup do parížskych salónov, kde sa v tom čase – za vlády Napoleona – horlivo diskutovalo. Výrečnosť a prehľad mu dovolili aktívne sa zapájať do týchto besied, čím sa stal obľúbenou postavou večierkov. Obliekol si uniformu a tiahol s Napoleonom na Moskvu a po hanebnej porážke patril k tým šťastlivcom, ktorým sa podarilo zachrániť si život a vrátiť sa domov.

Od študentských čias ho ovplyvnili diela osvietenských filozofov a nadšenie, ktoré priniesla do sŕdc Francúzov Veľká revolúcia. Napriek tomu, že Napoleon ako jej dieťa si dal na hlavu cisársku korunu, veril v ideály bratstva a slobody, čo sa odrazilo aj na jeho diele, ktoré literárni historici radia na pomedzie klasického realizmu a romantizmu. Bol dobrým znalcom života a podľa jeho názoru umenie – a to literárne zvlášť – malo reálne zachytávať to, čo človeku hovorí jeho srdce. Báseň, poviedka či román musia čitateľa zaujať, hlboko ho zasiahnuť, doslova zatriasť jeho mysľou, musia byť kritické, ale späté so životom. Hrdinovia jeho noviel a románov sú ctižiadostiví, raz romantickí, inokedy rebelujúci, až cynickí. Jeho romány Červený a čierny (1830) a Kartuza parmská (1839) sa dávajú za vzor európskeho realizmu 19. stor., a to napriek tomu, že v čase ich prvých vydaní nevyvolali u kritikov, ani u čitateľov takú eufóriu, ako tomu bolo napríklad v prípade Honoré de Balzaca. Až po Stendhalovej smrti sa zvýšil záujem o jeho dielo.

„Vidím, že som mal zo všetkého najradšej snenie, dokonca som mu dal prednosť pred úspechom v spoločnosti,“ napísal Stendhal v Živote Henriho Brularda, ktorý je vlastne jeho autobiografiou, a zároveň dospel k poznaniu, že „to, čo som roku 1800 pokladal za vysoké hory, sú väčšinou len krtince, ale na tento objav som prišiel príliš neskoro.“ Podčiarkuje to aj v románe Červený a čierny myšlienkou starou ako ľudstvo samo a predsa sa v každom živote opakujúcou, že „je predsa zvláštne, že umenie užívať si život chápem až teraz, keď je jeho koniec taký blízky“. Spomenul si pritom na podenky, drobný hmyz, ktorému príroda nadelila len niekoľko hodín života a napriek tomu sa dokážu zamilovať a priviesť na svet nové pokolenie: „Podenka sa rodí za dlhých letných dní o deviatej ráno a umiera o piatej popoludní; ako by mohla pochopiť, čo je to noc?“

V roku 1830 ho menovali konzulom vo vtedy rakúskom Terste, ale viedenská vláda ho odmietla prijať kvôli Stendhalovmu protihabsburskému postoju v čase boja Talianska za nezávislosť a zjednotenie. Poslali ho preto zastupovať Francúzsko do Vatikánu, hoci už od detstva – po smrti matky a pri bezcitnom otcovi – inklinoval k ateizmu, údajne tvrdiac, že „Boha ospravedlňujete iba to, že neexistuje“. Aj vo svojich románoch vystupoval s ostrou kritikou cirkvi, kvôli čomu sa niektoré jeho diela dostali na index zakázaných kníh. V Ríme prežil väčšinu z posledných rokov. Zomrel v Paríži 23. marca 1842, teda ako 59-ročný, keď ho priamo na ulici zasiahla mŕtvica. Jeho pamiatke sa môžeme pokloniť na cintoríne na Montmartri.

Básnik s uboleným, no dobráckym srdcom

10.04.2018

Pred 110 rokmi, 10. apríla 1908, sa narodil v Dolnom Kubíne Theo Herkeľ Florin, básnik s neľahkým osudom, ktorý sa výrazne zapísal do kultúry rodnej Oravy i Slovenska. Pochádzal z rodiny, viac »

Vzorný vojak – generál. A čo prezident?

03.04.2018

Pred 50 rokmi, 30. marca 1968, zložil prezidentský sľub armádny generál Ludvík Svoboda. Určite patrí k významným osobnostiam spoločného štátu Čechov a Slovákov. Názory historikov a politikov viac »

Hodinár, ktorý zmenil svet

28.03.2018

John Harrison sa do histórie zapísal ako objaviteľ námorného chronometra. Na jeho vývoji pracoval celý svoj život a skutočného ocenenia sa dočkal až ako osemdesiatročný. Dlhé objaviteľské viac »

zamestnanci robotníci muži práca fabrika výroba

Ekonomika šliape, nezamestnanosť padá už viac ako 60 mesiacov. Pozrite si vývoj

19.04.2018 15:21

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla aj v marci 2018 nový rekord - 5,55 percenta. Pozrite si ako sa situácia vyvíjala od krízy v roku 2008.

Hubová - Ivachnová

NDS považuje námietky pri D1 Hubová - Ivachnová za špekulatívne

19.04.2018 15:16

Námietky občanov voči záverečnému stanovisku EIA pri výstavbe úseku D1 Hubová-Ivachnová považuje NDS za špekulatívne, ako aj za obštrukciu.

dukla, socha

Súsošie Kulicha Žalujem sa má vrátiť na Dukle na pôvodné miesto

19.04.2018 15:01

Okresný súd rozhodol, že premiestnenie súsošia Žalujem sochára Jána Kulicha z predpolia duklianskeho pamätníka do vyhliadkovej veže je protiprávne.

igor matovič

Matovič vytiahol na Druckera ďalšiu pozemkovú aféru, spomenul aj Matečnú

19.04.2018 15:00

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič poukázal na ďalšie "problematické" pozemky v obci Špačince v okrese Trnava.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 96761x
Priemerná čítanosť článkov: 841x

Autor blogu

Kategórie