Založ si blog

Ľudové múdrosti zachytil v slovenčine

Daniel Sinapius – Horčička. Rektor a kazateľ, spisovateľ a prekladateľ. Predovšetkým jeho Neo-forum Latino – Slavonicum – Nový trh latinsko-slovenský, ktorý vyšiel v roku 1678, patrí k najvýraznejším dielam našej barokovej literatúry.

 

Rodiskom Daniela Sinapia – Horčičku boli Sučany, kde uzrel svetlo sveta 3. augusta 1640. Po vzore otca išiel študovať do nemeckého Wittenbergu a po návrate bol rektorom v Jelšave a kazateľom v Kameňanoch, Liptovskej Teplej a Radvani. Tu sa dostal do podozrenia z účasti na prípravách protihabsburskej rebélie, odsúdili ho do vyhnanstva a desať rokov prežil v Sliezku.

V roku 1683 sa mohol vrátiť do vlasti na svoje pôvodné miesto v Radvani, ale neskôr sa rozhodol pre Levoču, kde učil, bol evanjelickým kňazom, ale i redaktorom a korektorom vo vtedy chýrnej Brewerovej tlačiarni. V Levoči  sa vo veku 47 rokov, 27. januára 1688, teda pred 330 rokmi, zakončila aj jeho pozemská púť.

Daniel Sinapius – Horčička písal po latinsky príležitostné básne, dišputy a školské drámy. Okrem úradnej latinčiny si však všímal aj materinský, slovenský jazyk, vysoko vyzdvihoval jeho starobylosť a slovenské jazykové prostriedky používal aj pri tvorbe svojich literárnych diel. Niektoré z jeho modlitieb sa dostali do Tranovského Cithary sanctorum.

Samozrejme, že v jeho diele má najväčší rozsah náboženská spisba, ale do našej literárnej histórie sa najvýraznejšie zapísal Novým trhom latinsko-slovenským (Neo-forum Latino-Slavonicum, 1678) s preloženými alebo parafrázovanými prísloviami a porekadlami z dávnych, antických čias, z biblie, z novšieho humanistického obdobia, i vlastné, zo slovenského prostredia, v ktorom žil. Mnohé z nich sú bežnou súčasťou aj dnešnej našej ľudovej slovesnosti: „Žáden bez práce nejí koláče; Jakový človek, taková reč; Kdo komu jamu kopá, sám do ní upadá; Suchý marec, mokrý máj, bude humno jako háj…“

„Latinsko-slovenské príslovia, ktoré boli hádam bezpečne ukryté vo svätyni Vesty, teraz vydávam na verejné svetlo a obetujem vášmu menu a úžitku, vedený vďačnou oddanosťou. Nestojí za námahu, aby som uvádzal dôvody činu,“ napísal v predhovore, v ktorom sa postavil na obranu slovenského jazyka.

Posledné vydanie Nového trhu sa dostalo k čitateľom pri príležitosti 300. výročia úmrtia Daniela Sinapia – Horčičku.

Nielen Hovory H

15.02.2018

Meno, ktoré niečo povie televíznym pamätníkom: Miroslav Horníček. Skôr narodení ho poznajú z filmov a najmä z televíznej obrazovky, z ktorej sa prihováral vtipným a rozumným slovom. Dnes viac »

Ťažko skúšaní osudom

08.02.2018

Pri pohľade do dnešného historického kalendára mi padli do oka dve mená: Samuel Tomášik a Štefan Pilárik. O prvom z nich som už písal: http://sliacky.blog.pravda.sk/2017/09/11/este-nasa-slovenska-rec-zije/. viac »

Búrlivo diskutoval s mladými i so seniormi

01.02.2018

Dnes by sa dožil 85 rokov jeden z najuznávanejších rozhlasových redaktorov a publicistov Ernest Weidler, nositeľ Zlatého mikrofónu a ďalších ocenení. Ernest Weidler sa narodil v Ružomberku viac »

peniaze

Agentúra Fitch zlepšila rating Grécka o jeden stupeň

17.02.2018 23:58

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

Nemecko, polícia

Polícia v Nemecku rozohnala neonacistickú demonštráciu v Drážďanoch

17.02.2018 21:40

Nemecká polícia rozohnala v sobotu neonacistickú demonštráciu, ktorá sa konala v saskej metropole Drážďany. Na akcii sa podľa zúčastnilo zhruba 200 ľudí.

Británia UKIP zjazd Bolton nedôvera vyslovenie

Ďalšia zmena lídra. Predsedu UKIP Boltona odvolali

17.02.2018 19:38

Členovia Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva vyslovili v sobotu na svojom mimoriadnom zjazde v Birminghame nedôveru jej predsedovi Henrymu Boltonovi.

pápež František

Pápež obnovil činnosť komisie na ochranu maloletých

17.02.2018 19:05

Pápež František v sobotu obnovil činnosť tzv. Pápežskej komisie na ochranu maloletých, ktorej úlohou je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 79158x
Priemerná čítanosť článkov: 761x

Autor blogu

Kategórie