Založ si blog

Ľudové múdrosti zachytil v slovenčine

Daniel Sinapius – Horčička. Rektor a kazateľ, spisovateľ a prekladateľ. Predovšetkým jeho Neo-forum Latino – Slavonicum – Nový trh latinsko-slovenský, ktorý vyšiel v roku 1678, patrí k najvýraznejším dielam našej barokovej literatúry.

 

Rodiskom Daniela Sinapia – Horčičku boli Sučany, kde uzrel svetlo sveta 3. augusta 1640. Po vzore otca išiel študovať do nemeckého Wittenbergu a po návrate bol rektorom v Jelšave a kazateľom v Kameňanoch, Liptovskej Teplej a Radvani. Tu sa dostal do podozrenia z účasti na prípravách protihabsburskej rebélie, odsúdili ho do vyhnanstva a desať rokov prežil v Sliezku.

V roku 1683 sa mohol vrátiť do vlasti na svoje pôvodné miesto v Radvani, ale neskôr sa rozhodol pre Levoču, kde učil, bol evanjelickým kňazom, ale i redaktorom a korektorom vo vtedy chýrnej Brewerovej tlačiarni. V Levoči  sa vo veku 47 rokov, 27. januára 1688, teda pred 330 rokmi, zakončila aj jeho pozemská púť.

Daniel Sinapius – Horčička písal po latinsky príležitostné básne, dišputy a školské drámy. Okrem úradnej latinčiny si však všímal aj materinský, slovenský jazyk, vysoko vyzdvihoval jeho starobylosť a slovenské jazykové prostriedky používal aj pri tvorbe svojich literárnych diel. Niektoré z jeho modlitieb sa dostali do Tranovského Cithary sanctorum.

Samozrejme, že v jeho diele má najväčší rozsah náboženská spisba, ale do našej literárnej histórie sa najvýraznejšie zapísal Novým trhom latinsko-slovenským (Neo-forum Latino-Slavonicum, 1678) s preloženými alebo parafrázovanými prísloviami a porekadlami z dávnych, antických čias, z biblie, z novšieho humanistického obdobia, i vlastné, zo slovenského prostredia, v ktorom žil. Mnohé z nich sú bežnou súčasťou aj dnešnej našej ľudovej slovesnosti: „Žáden bez práce nejí koláče; Jakový človek, taková reč; Kdo komu jamu kopá, sám do ní upadá; Suchý marec, mokrý máj, bude humno jako háj…“

„Latinsko-slovenské príslovia, ktoré boli hádam bezpečne ukryté vo svätyni Vesty, teraz vydávam na verejné svetlo a obetujem vášmu menu a úžitku, vedený vďačnou oddanosťou. Nestojí za námahu, aby som uvádzal dôvody činu,“ napísal v predhovore, v ktorom sa postavil na obranu slovenského jazyka.

Posledné vydanie Nového trhu sa dostalo k čitateľom pri príležitosti 300. výročia úmrtia Daniela Sinapia – Horčičku.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Peskov vylúčil automatický návrat Kuríl pod správu Japonska

18.11.2018 21:51

Japonský premiér údajne sľúbil, že ak Rusko prevedie časť ostrovov na Japonsko, americké základne tam nebudú.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

18.11.2018 20:18

Štrnásť zranených je vo vážnom stave. Protesty dnes pokračovali na 150 miestach.

bitcoin

Šéfka MMF: Aj centrálne banky by mali vydávať kryptomeny

18.11.2018 19:00

Centrálne banky by mali uvažovať o emisii digitálnych mien, keďže sa nachádzame v období, v ktorom sa mení chápanie peňazí, tvrdí Christine Lagardová.

rusko, obrazy, picasso, maliar, vystava

V Rumunsku sa možno objavil Picassov obraz ukradnutý pred 6 rokmi

18.11.2018 18:45

Na holandskú ambasádu v Bukurešti s obrazom prišla spisovateľka rumunského pôvodu, ktorá o krádeži napísala knihu.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 131048x
Priemerná čítanosť článkov: 1048x

Autor blogu

Kategórie