Založ si blog

Ľudové múdrosti zachytil v slovenčine

Daniel Sinapius – Horčička. Rektor a kazateľ, spisovateľ a prekladateľ. Predovšetkým jeho Neo-forum Latino – Slavonicum – Nový trh latinsko-slovenský, ktorý vyšiel v roku 1678, patrí k najvýraznejším dielam našej barokovej literatúry.

 

Rodiskom Daniela Sinapia – Horčičku boli Sučany, kde uzrel svetlo sveta 3. augusta 1640. Po vzore otca išiel študovať do nemeckého Wittenbergu a po návrate bol rektorom v Jelšave a kazateľom v Kameňanoch, Liptovskej Teplej a Radvani. Tu sa dostal do podozrenia z účasti na prípravách protihabsburskej rebélie, odsúdili ho do vyhnanstva a desať rokov prežil v Sliezku.

V roku 1683 sa mohol vrátiť do vlasti na svoje pôvodné miesto v Radvani, ale neskôr sa rozhodol pre Levoču, kde učil, bol evanjelickým kňazom, ale i redaktorom a korektorom vo vtedy chýrnej Brewerovej tlačiarni. V Levoči  sa vo veku 47 rokov, 27. januára 1688, teda pred 330 rokmi, zakončila aj jeho pozemská púť.

Daniel Sinapius – Horčička písal po latinsky príležitostné básne, dišputy a školské drámy. Okrem úradnej latinčiny si však všímal aj materinský, slovenský jazyk, vysoko vyzdvihoval jeho starobylosť a slovenské jazykové prostriedky používal aj pri tvorbe svojich literárnych diel. Niektoré z jeho modlitieb sa dostali do Tranovského Cithary sanctorum.

Samozrejme, že v jeho diele má najväčší rozsah náboženská spisba, ale do našej literárnej histórie sa najvýraznejšie zapísal Novým trhom latinsko-slovenským (Neo-forum Latino-Slavonicum, 1678) s preloženými alebo parafrázovanými prísloviami a porekadlami z dávnych, antických čias, z biblie, z novšieho humanistického obdobia, i vlastné, zo slovenského prostredia, v ktorom žil. Mnohé z nich sú bežnou súčasťou aj dnešnej našej ľudovej slovesnosti: „Žáden bez práce nejí koláče; Jakový človek, taková reč; Kdo komu jamu kopá, sám do ní upadá; Suchý marec, mokrý máj, bude humno jako háj…“

„Latinsko-slovenské príslovia, ktoré boli hádam bezpečne ukryté vo svätyni Vesty, teraz vydávam na verejné svetlo a obetujem vášmu menu a úžitku, vedený vďačnou oddanosťou. Nestojí za námahu, aby som uvádzal dôvody činu,“ napísal v predhovore, v ktorom sa postavil na obranu slovenského jazyka.

Posledné vydanie Nového trhu sa dostalo k čitateľom pri príležitosti 300. výročia úmrtia Daniela Sinapia – Horčičku.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Justine Greening

Bývalá ministerka vyzvala na druhé hlasovanie o brexite

16.07.2018 12:28

Bývalá britská ministerka školstva Justine Greeningová vyzvala na druhé referendum, ktoré by rozriešilo parlamentnú patovú situáciu ohľadom brexitu.

bratislava, mesto,

Hra o kreslo primátora Bratislavy má otvorený koniec

16.07.2018 12:00

O necelé štyri mesiace bude Slovensko rozhodovať o novej mape komunálnej politiky. Oficiálna predvolebná kampaň na nových primátorov, starostov a poslancov beží od uplynulého týždňa.

les, prales

Poloniny a Dobročský prales obhájili Európsky diplom

16.07.2018 11:47

Európsky diplom pre chránené územia udeľuje Výbor ministrov Rady Európy lokalitám s vysokou biodiverzitou.

Donald Trump, Sauli Niinisto

V Helsinkách sa stretli prezidenti USA a Fínska

16.07.2018 11:17

Trump sa na rokovaní znova vrátil k situácii okolo Severoatlantickej aliancie, ktorej členov v predchádzajúcich dňoch ostro kritizoval.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 110862x
Priemerná čítanosť článkov: 887x

Autor blogu

Kategórie