Založ si blog

Ťažko skúšaní osudom

Pri pohľade do dnešného historického kalendára mi padli do oka dve mená: Samuel Tomášik a Štefan Pilárik.

 

O prvom z nich som už písal: http://sliacky.blog.pravda.sk/2017/09/11/este-nasa-slovenska-rec-zije/. O druhom, ktorého osud tiež ťažko skúšal, sa dnes zmienim aspoň v skratke.

Štefan Pilárik sa narodil v Očovej v roku 1615 a po vzore otca sa stal evanjelickým farárom. Pôsobil vo viacerých farnostiach. V roku 1663 sa dostal v Senici do tureckého zajatia a hoci v ňom pobudol iba krátky čas, stačilo mu to na vykreslenie svojho otrockého položenia. Ale ani vo zvyšku vtedajšieho Uhorska sa vtedy protestantským kňazom nežilo ľahko. Boli podozriví z účasti alebo z podpory protihabsburských povstaní. Pred prenasledovaním odišiel Štefan Pilárik medzi hornolužických Slovanov, kde bol farárom v dedine Neusalz. Tam sa pred 325 rokmi, 8. februára 1693, zavŕšila jeho životná púť.

Prvými literárnymi prácami Štefana Pilárika boli preklady teologických diel. Ovládal latinčinu, češtinu a nemčinu. Postupne sa prepracoval k opisu súdobých pomerov, predovšetkým problémov súvisiacich s útokmi Osmanov a s konfliktom medzi katolíkmi a protestantmi. V tomto smere vyniká najmä jeho opis tureckého zajatia Sors Pilarikiana – Los Pilárika Štěpána, ktoré patrí k vrcholným dielam našej barokovej faktografickej literatúry. Tlačou vyšlo v roku 1666. Autobiografickou prácou je jeho Currus Jehovae mirabilis – Podivuhodný voz boží – z roku 1678.

Nielen Hovory H

15.02.2018

Meno, ktoré niečo povie televíznym pamätníkom: Miroslav Horníček. Skôr narodení ho poznajú z filmov a najmä z televíznej obrazovky, z ktorej sa prihováral vtipným a rozumným slovom. Dnes viac »

Búrlivo diskutoval s mladými i so seniormi

01.02.2018

Dnes by sa dožil 85 rokov jeden z najuznávanejších rozhlasových redaktorov a publicistov Ernest Weidler, nositeľ Zlatého mikrofónu a ďalších ocenení. Ernest Weidler sa narodil v Ružomberku viac »

Svetovú slávu mu priniesla Sága rodu Forsytovcov

31.01.2018

Medzi najvýznamnejších anglických spisovateľov patrí John Galsworthy, ktorého životná púť sa zavŕšila v Londýne v posledný januárový deň roku 1933, teda pred 80 rokmi. Vlani si svetová viac »

peniaze

Agentúra Fitch zlepšila rating Grécka o jeden stupeň

17.02.2018 23:58

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

Nemecko, polícia

Polícia v Nemecku rozohnala neonacistickú demonštráciu v Drážďanoch

17.02.2018 21:40

Nemecká polícia rozohnala v sobotu neonacistickú demonštráciu, ktorá sa konala v saskej metropole Drážďany. Na akcii sa podľa zúčastnilo zhruba 200 ľudí.

Británia UKIP zjazd Bolton nedôvera vyslovenie

Ďalšia zmena lídra. Predsedu UKIP Boltona odvolali

17.02.2018 19:38

Členovia Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva vyslovili v sobotu na svojom mimoriadnom zjazde v Birminghame nedôveru jej predsedovi Henrymu Boltonovi.

pápež František

Pápež obnovil činnosť komisie na ochranu maloletých

17.02.2018 19:05

Pápež František v sobotu obnovil činnosť tzv. Pápežskej komisie na ochranu maloletých, ktorej úlohou je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 79153x
Priemerná čítanosť článkov: 761x

Autor blogu

Kategórie