Založ si blog

Nielen Hovory H

Meno, ktoré niečo povie televíznym pamätníkom: Miroslav Horníček. Skôr narodení ho poznajú z filmov a najmä z televíznej obrazovky, z ktorej sa prihováral vtipným a rozumným slovom. Dnes je tomu 15 rokov, čo sa zakončila jeho životná púť.

 

Miroslav Horníček pochádzal z Plzne, kde sa narodil 10. novembra 1918. V rodnom meste sa dostal k ochotníckemu divadlu a ako 23-ročný prijal angažmán v plzenskom Mestskom divadle. Po vojne sa presťahoval do Prahy. Hral v Divadle Větrník, s bratmi Lipskými v Divadle satiry i na scéne Národného divadla. V roku 1955 sa stal v Divadle ABC partnerom Jana Wericha. Po jeho smrti v roku 1961 vytvoril dvojicu s Milošom Kopeckým, ale už po roku dal prednosť Hudobnému divadlu v Karlíne a o dva roky neskôr prešiel do Semaforu. Ďalšou jeho profesionálnou zastávkou boli Mestské divadlá pražské, kde si získal popularitu Hovormi přes rampu, keď naživo diskutoval s návštevníkmi divadla.

Miroslav Horníček sa objavil aj vo viacerých českých a východonemeckých filmoch, ale väčšinou išlo o vedľajšie postavy, z ktorých si najviac cenil Krásneho princa v rozprávke Byl jednou jeden král. V roku 1968 ho menovali zaslúžilým umelcom. To už mal za sebou pôsobenie v avantgardnom projekte Kinoautomat na svetovej výstave v Montreale. Išlo o unikátny projekt pod vedením režisérov Jána Roháča a Vladimíra Svitáčka, v ktorom Miroslav Horníček robil sprievodcu filmovým predstavením. Zaujímavé je, že vôbec nevedel anglicky, ale dokázal sa texty naučiť. Na túto skúsenosť zaspomínal v zbierke fejtónov Javorové listy.

Doma si získal najväčšiu popularitu Hovormi H. Pri fľaške červeného vína uprostred publika si posedel s mnohými osobnosťami, ktorým nechýbal zmysel pre inteligentný humor. Hovory H vysielala v rokoch 1968 – 71 Československá televízia a zastavila ich až normalizácia. V roku 2004 sa dostala k čitateľom ich knižná podoba. V roku 1972 dokončil 10-dielny televízny seriál Byly jednou dva písaři, v ktorom bol jeho partnerom Jiří Sovák, scenár pripravoval Jaroslav Dietl a režisérom bol Ján Roháč. Seriál dokončili napriek tomu, že v polovici natáčania postihla Miroslava Horníčka veľká tragédia, keď mu zomrel jediný syn.

Už sme spomenuli Horníčkovu zbierku Javorové listy. Nie je to jediný príklad toho, že bol všestranným umelcom, okrem iného aj s literárnym nadaním. Jeho prvotinou boli Dobre utajené husle, z ďalších môžeme spomenúť Listy z Provence, Chvála pohybu, Klaunove rozpravy, Hovory s Janom Werichom, S paní v spaní… Niektoré sa zachovali ako autorské čítanie na gramofónových platniach. Bol aj autorom viacerých divadelných hier, surrealistických koláží a iniciátorom mnohých kultúrnych počinov.

Miroslav Horníček zomrel v Liberci pred 15 rokmi, 15. februára 2003.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Afganistan voľby parlamentné

Chaotické a krvavé afganské voľby vstupujú do druhého dňa

21.10.2018 08:10

V prvý deň volieb došlo k takmer 200 útokom.

USA-TRUMP/COASTGUARD

USA odstúpia od zmluvy o raketách. Trump obvinil Rusko, že ju porušuje

21.10.2018 02:24

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 podpísali s Ruskom.

novinár, les

Ukážte Chášakdžího telo, vyzýva Amnesty International

20.10.2018 21:58

Nie všetci Saudskej Arábii a jej oficiálnej verzii veria a existuje podozrenie, že je len vymyslená, aby zakryla stopy vedúce ku korunnému princovi.

Ukrajina, Užhorod, protesty, kríza, demonštranti

V Zakarpatsku sa objavili protimaďarské bilbordy, Kyjev viní ruskú FSB

20.10.2018 21:01

Plagáty sa vraj lepili bez dohody s majiteľmi reklamných plôch.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 126458x
Priemerná čítanosť článkov: 1012x

Autor blogu

Kategórie