Založ si blog

Prvý československý kozmonaut videl Zem z vesmíru pred 40 rokmi

Druhý marec roku 1978 sa významne zapísal do histórie kozmonautiky. Na obežnú dráhu okolo Zeme sa dostal prvý letec, ktorý nepochádzal z veľmocí – Sovietskeho zväzu a USA, ale z tretej krajiny, vtedy Československej socialistickej republiky. Hoci viacerí publicisti radi zvýrazňujú, že prvým slovenským kozmonautom bol Ivan Bella, faktom je, že ním – aspoň spolovice – bol Vladimír Remek.

 

Medzi významné dni v dejinách kozmonautiky sa radí 2. marec 1978. V tento deň pred 40 rokmi vyštartovala na svoju vesmírnu púť sovietska kozmická loď Sojuz-28, ktorá bola unikátna v tom, že vedľa veliteľa lode, skúseného sovietskeho kozmonauta Alexeja Gubareva (zomrel v Moskve 21. februára 2015), sa vybral na vesmírnu púť Vladimír Remek, čím sa Československo, vtedy socialistická republika, stalo tretím štátom sveta, ktorý mal svojho kozmonauta.

Vladimír Remek zdedil záujem o lietanie i o vojenskú uniformu po otcovi Jozefovi, ktorý bol rodákom zo stredného Slovenska, zatiaľ čo mama bola Češka, čo mohlo – ale nemuselo – zohrať úlohu pri konečnom výbere kandidáta na vesmírnu púť.

Vladimír Remek sa narodil 26. septembra 1948 v Českých Budějoviciach. Ako skúsený pilot, absolvent Leteckej akadémie J. A. Gagarina v Moskve, sa koncom roka 1976 dostal do užšieho výboru nádejných kozmonautov v Hviezdnom mestečku pri Moskve v rámci vesmírneho programu socialistických krajín Interkozmos. Po jeho boku prešiel výcvikom Oldřich Pelčák a piloti z Poľska a Nemeckej demokratickej republiky.

Deň D mal prísť 25. februára, teda v deň 30. výročia prevzatia moci komunistami v Československu. Technické problémy však štart posunuli na 2. marca. Kapitán Vladimír Remek nastúpil do kozmického korábu po boku sovietskeho plukovníka Alexeja Gubareva. Kozmická loď s prvou medzinárodnou posádkou tak vyštartovala na obežnú dráhu Zeme až popoludní 2. marca 1978 o 16.28 h nášho času z klasického miesta štartu sovietskych rakiet Bajkonur. Na druhý deň, po 18. oblete Zeme, sa spojila s orbitálnou stanicou Saľut 6, na ktorej palube pôsobila sovietska posádka Georgij Grečko a Jurij Romanenko. Vladimír Remek letel do kozmu ako výskumník, ktorý mal úlohy, vyplývajúce z dlhodobých experimentov vedcov z Československej akadémie vied. Išlo celkom o šesť experimentov, medzi ktorými bolo napríklad sledovanie rozmnožovania morských rias Chlorella v beztiažovom stave. Súčasťou programu bol aj priamy rozhovor naprogramovaný na 8. marca, teda na Medzinárodný deň žien.

Po splnení výskumných úloh sa ráno 10. marca kozmonauti Remek a Gubarev odpojili od stanice a bez problémov pristáli na plánovanom mieste v Kazachstane. Obaja sa stali – ako to bolo zvykom – Hrdinami Sovietskeho zväzu.

V jednom z nespočetných rozhovorov po návrate sa Vladimír Remek vyjadril, že „to bolo nesmierne zaujímavé. Doslova som sa toho nemohol nabažiť, ale jednou vetou je to ťažko popísať. Vidieť na vlastné oči, že je Zem guľatá, by som doprial každému.“

Život Vladimíra Remeka sa po návrate z kozmickej misie neuberal celkom podľa jeho predstáv. Komunistický režim ho využíval ako symbol úspechov socialistického zriadenia a namiesto do lietadla ho posadil do kancelárie. Po novembri ´89 šéfoval Leteckému múzeu v pražských Kbeloch. Paradoxom je, že keď po odchode z armády chcel byť aspoň obchodným pilotom, musel absolvovať na vlastné náklady letecký kurz, počas ktorého sa stretol napríklad s muzikantom Michaelom Kocábom. „Všetko bolo do značnej miery premárnené tým, že po návrate z letu sa Remek – v žiadnom prípade nie vlastnou vinou – stal súčasťou propagandistického cirkusu a i skromné odborné výsledky sa doslova rozplynuli,“ vyjadril sa český astronóm Jiří Grygar.

Kontakty v Rusku a jazykové znalosti napokon Vladimír Remek využil v nových podmienkach ako obchodný zástupca i ako zástupca Českej republiky v Moskve. Hoci sa v roku 1990 vzdal členstva v komunistickej strane, na jej kandidátke sa dostal do poslaneckého kresla v Európskom parlamente.

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným viac »

Revolucionár v básňach i činoch

18.05.2018

„Pravde žil som, krivdu bil som - verne národ svoj ľúbil som.“ Motto, ktorým sa riadil revolučný básnik štúrovských čias Samo Chalupka. Čítame ho aj na náhrobníku v Hornej Lehote neďaleko viac »

Syria, damask, ghuta

Rusko tvrdí, že sýrske Biele prilby majú úzke väzby na teroristov

20.06.2018 16:29

Približne 3 000 príslušníkov týchto dobrovoľníckych jednotiek zachraňuje v Sýrii ľudí zo zbombardovaných domov a poskytuje prvú pomoc civilistom.

kurz, Söder

Kurz: Vracanie migrantov z Nemecka by sa prejavilo v celej Európe

20.06.2018 16:26

Za príčinu súčasných kontrol na rakúsko-nemeckých, rakúsko-maďarských či rakúsko-talianských hraniciach označil šéf rakúskej vlády azylovú politiku Nemecka v období migračnej krízy v roku 2015.

Podnikateľ. byrokracia, nezamestnanosť, zamestnanie, profesia

Jednosobová s.r.o má byť zamestnávateľom, OĽaNO to považuje za nezmysel

20.06.2018 16:04

Rezort práce navrhuje, aby sa na eseročky, ktoré tvorí len jeden človek, pozeralo ako na klasické firmy, ktoré majú zamestnancov.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky

Luxembursko musí od francúzskej Engie vymáhať 120 miliónov eur daní

20.06.2018 15:51

Luxembursko musí od francúzskej energetickej skupiny Engie vymáhať 120 miliónov eur na nezaplatených daniach. Rozhodla o tom v stredu Európska komisia.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 106431x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie