Založ si blog

Majster sci-fi

Pred 10 rokmi, 19. marca 2008, zomrel britský spisovateľ Sir Arthur Charles Clarke, jeden z „veľkej trojky autorov science fiction“. Jeho najznámejším dielom sa stala Vesmírna odysea. Bol však nielen spisovateľom, ale o veľkom prehľade a invencii svedčia aj jeho vynálezy, medzi nimi najmä nápad geostacionárnych družíc.

 

Pochádzal z farmárskej rodiny z mestečka Minehead na juhozápade Anglicka, kde sa narodil 16. decembra 1917. Už ako chlapec sa rád túlal okolím a prinášal si domov nerasty a najmä skameneliny. Rovnako rád sa díval aj na hviezdnu oblohu a aby ju videl čo najlepšie, zostrojil si teleskop. Už vtedy, v mladých letách, sa mu dostalo do rúk niekoľko čísiel amerického časopisu Amazing Stories. V ňom ho zaujali fantastické poviedky a o jeho ceste životom a jeho naplnením sa zdalo byť rozhodnuté.

Clarke síce už počas gymnaziálnych štúdií napísal niekoľko poviedok a ako 17-ročný sa stal členom Britskej medziplanetárnej spoločnosti, predsa len ako dieťa chudobnejšej rodiny nemal šancu študovať na univerzite. Aby sa k tej šanci dostal, zarábal si na živobytie ako účtovný revízor. Túžby stať sa profesionálnym spisovateľom sa však nevzdal. Náhoda chcela, že sa stretol s vydavateľom časopisu Scientification Walterom Gillingsom, ktorý mu uverejnil dva články o slnečnej sústave a o možnostiach letieť na Mesiac.

Bolo to na prahu 2. svetovej vojny, počas ktorej Clarke slúžil v Britskom kráľovskom letectve pri obsluhe radarov a ako inštruktor. V októbri 1945 publikoval v časopise Wireless World myšlienku, ako pomocou troch družíc priniesť televízny signál na celú zemeguľu. Na praktickú realizáciu nápadu však nemal financie a tak si ho nemohol dať patentovať. Keď sa jeho myšlienka stala v roku 1962 skutočnosťou, mohol len smutne skonštatovať, že vynaliezaním vo voľnom čase prišiel možno o miliardu dolárov. Akou – takou odmenou je to, že geostacionárna obežná dráha sa niekedy uvádza ako Clarkova.

Ešte počas vojny publikoval článok, v ktorom načrtol, ako môže vyzerať vojna budúcnosti spojením rakety a jadrovej hlavice. To mu umožnilo ďalšie štúdium, ktoré zakončil v roku 1948 bakalárskym titulom z fyziky a matematiky. V tom čase mu vyšlo prvé rozsiahlejšie prozaické dielo Proti pádu noci, neskôr prepracované pod názvom Mesto a hviezdy.

V roku 1956 sa usadil v hlavnom meste Srí Lanky Kolambe. Do prostredia exotického ostrova zasadil dej románu Rajské fontány. Začiatkom 80. rokov si získal všeobecnú popularitu seriálmi Tajomný svet Arthura C. Clarka a Svet tajomných síl Arthura C. Clarka.

Ako 70-ročného ho čím ďalej tým viac sužovali choroby, ktoré ho v roku 1988 dokonca pripútali na invalidný vozík. V tom čase sa hovorilo o udelení rytierskeho titulu, ale negatívnu úlohu zohral bulvárny The Sunday Mirror, ktorý obvinil Clarka z pedofílie. Celých 12 rokov musel bojovať za očistenie svojho mena. Keď sa mu to podarilo, už nemal dosť síl pricestovať do Londýna, napriek tomu si k svojmu menu mohol pripísať slovko sir, keď sa slávnostný ceremoniál uskutočnil v Kolambe.

Už v roku 1986 založil Arthur C. Clarke cenu, ktorá nesie jeho meno a ktorú udeľujú každoročne autorovi najlepšieho sci-fi románu, ktorý vyjde vo Veľkej Británii. Zomrel 19. marca 2008 vo veku 90 rokov.

Literárne dielo Arthura C. Clarka je bohaté. Prvý diel najznámejšieho cyklu Vesmírna odysea prišiel na trh v roku 1968 a dočkal sa aj filmovej podoby. Clarkovo meno nájdeme pod viac ako dvoma desiatkami románov a početnými zbierkami kratších literárnych útvarov.

Samozrejme, že meno Clarke nemôže chýbať na hviezdnej oblohe. Je ním pomenovaná planétka s poradovým číslom 4 923. Spomienkou na jeho pôvodný záujem o paleontológiu, ale aj ako vďaka za prínos do oblasti vedy a literatúry, je názov dinosaura Serendipaceratops arthurcclarkei, ktorého skamenené kosti objavili v Austrálii.

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným viac »

Revolucionár v básňach i činoch

18.05.2018

„Pravde žil som, krivdu bil som - verne národ svoj ľúbil som.“ Motto, ktorým sa riadil revolučný básnik štúrovských čias Samo Chalupka. Čítame ho aj na náhrobníku v Hornej Lehote neďaleko viac »

Syria, damask, ghuta

Rusko tvrdí, že sýrske Biele prilby majú úzke väzby na teroristov

20.06.2018 16:29

Približne 3 000 príslušníkov týchto dobrovoľníckych jednotiek zachraňuje v Sýrii ľudí zo zbombardovaných domov a poskytuje prvú pomoc civilistom.

kurz, Söder

Kurz: Vracanie migrantov z Nemecka by sa prejavilo v celej Európe

20.06.2018 16:26

Za príčinu súčasných kontrol na rakúsko-nemeckých, rakúsko-maďarských či rakúsko-talianských hraniciach označil šéf rakúskej vlády azylovú politiku Nemecka v období migračnej krízy v roku 2015.

Podnikateľ. byrokracia, nezamestnanosť, zamestnanie, profesia

Jednosobová s.r.o má byť zamestnávateľom, OĽaNO to považuje za nezmysel

20.06.2018 16:04

Rezort práce navrhuje, aby sa na eseročky, ktoré tvorí len jeden človek, pozeralo ako na klasické firmy, ktoré majú zamestnancov.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky

Luxembursko musí od francúzskej Engie vymáhať 120 miliónov eur daní

20.06.2018 15:51

Luxembursko musí od francúzskej energetickej skupiny Engie vymáhať 120 miliónov eur na nezaplatených daniach. Rozhodla o tom v stredu Európska komisia.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 106370x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie