Založ si blog

Básnik s uboleným, no dobráckym srdcom

Pred 110 rokmi, 10. apríla 1908, sa narodil v Dolnom Kubíne Theo Herkeľ Florin, básnik s neľahkým osudom, ktorý sa výrazne zapísal do kultúry rodnej Oravy i Slovenska.

 

Pochádzal z rodiny, ktorá mala hlboké oravské korene. Mal 24 rokov, keď sa vybral do sveta. Najprv medzi vojvodinských Slovákov, kde pracoval v Novom Sade vo vydavateľstve Slavija, a po dvoch rokoch sa presťahoval do Paríža, kde pracoval v redakciách slovenských časopisov a v kancelárii organizácie, ktorá združovala českých a slovenských vysťahovalcov do Francúzska.

 

Paríž – Londýn – Washington

 

V Paríži dal dohromady svoje básnické pokusy a vydal ich v dvoch zbierkach: Z diaľky (1936) a Ruže smútku (1939). Už názvy naznačujú, ako celou jeho dušou prenikali lúče nostalgie. Pokúsil sa založil vydavateľskú edíciu, ktorej prostredníctvom by francúzskych čitateľov zoznámil s dielami slovenských literátov, výtvarníkov i ďalších osobností. Žiaľ, vydal len jeden zväzok venovaný maliarovi a spisovateľovi Jankovi Alexymu.

Všetky plány zmarila vojna. Nemecké vojská obsadzovali Francúzsko a aj Florin musel hľadať nový domov za Lamanšským kanálom. V Londýne sa zapojil do československého odboja. Vtedy sa spriatelil s Vladimírom Clementisom. Napriek ťažkým podmienkam v Londýne vydal počas vojny dve zbierky lyrických básní: Predjarie (1944) a V nezvučnú hodinu (1945).

Skúsenosti, ktoré Theo Herkeľ Florin nazbieral vo Francúzsku a v Anglicku, využil po vojne ako diplomat. Rok pracoval na československom veľvyslanectve v Paríži, v rokoch 1946 – 48 vo Washingtone.

 

Z výslnia do väzenia

 

Vtedy si naňho spomenul minister zahraničných vecí Vladimír Clementis a vybral si ho za osobného tajomníka. Bolo to osudné rozhodnutie. Ubehlo len niečo vyše roka a spolu s Clementisom putoval do väzenia.

Boli to najzložitejšie dni a roky Thea H. Florina, určite horšie ako tie, ktoré prežil počas vojny. Vo väzení ho držali nezákonne tri roky. Na vlastnej koži i duši pocítil všetky vyšetrovacie metódy. Ubolenú dušu si liečil spomienkami i veršami: „Viem, na mne leží kliatba otcovská. Zabudol som na otca, mať, odišiel som v diaľné diale. Poznávať som chcel veľkú rodinu sveta. Netrafil som k cieľu. Zabudnite ľudia, čo moja mladosť spáchala. Ako na vody, ktoré pominuli v dolinách…”

 

Sestra ho nespoznala

 

S podlomeným zdravím sa vrátil na rodnú Oravu. Nebol doma celé dve desaťročia. Prvé jeho kroky smerovali k sestre Jolane. Keď otvorila dvere, zľakla sa, brata nespoznala. Túto chvíľu zachytil veršami v básni Vrátil sa domov:

 

Vrátil sa domov

v ľahkom spánku jara.

V ošumelom šate,

s rozorvanou dušou.

Ľahučký jak pierko,

s tabletkou na spanie.

Vrátil sa domov

a nič nerozprával.

 

Myslel si, že po rokoch utrpenia sa vrátil medzi svojich, medzi príbuzných, priateľov, ktorých poznal od detských liet. Veľmi sa v nich sklamal. V roku 1957 síce dostal rozhodnutie súdu o tom, že bol väznený nevinne, napriek tomu ho neprijali do Spolku slovenských spisovateľov. A keď v tom istom roku pochoval otca, doľahli naňho hlboké depresie. Cítiť ich z veršov básne V starej kúrii:

 

Umrelo všetko. Básnik sám.

Bez priateľov a nežných dám –

– osamote žije v kúrii.

 

Vrátil sa do života

 

Florin ako mladík si krátky čas zarábal na živobytie ako predavač kníh v Martine. Teraz sa mu to zišlo. Zamestnal sa v predajni Slovenskej knihy v Dolnom Kubíne, kde pracoval až do odchodu na dôchodok. Postupne sa vrátil do života. Našiel si nových priateľov doma, v Martine i v Bratislave. Najčastejšie by sme ho však zastihli v starej drevenej kúrii, kde sumarizoval svoje literárne snaženie, i pridával nové básne, a kde zhromažďoval informácie o kultúrnych dejateľoch Oravy. Vydal zbierky básní Oheň na Potomacu a Farbistá kantiléna a regionálny životopisný slovník Oravci v slovenskej kultúre.  „Pozitívna práca oravských národných buditeľov, či to boli učitelia, kňazi, advokáti, úradníci, docielila veľké výsledky a úspechy,“ napísal v jeho úvode. „Národní pracovníci osvietenskej doby ukázali ľudu oravskému jasnú cestu, a to nie k malomyseľnému fatalizmu, ale ku kultúrnemu aktivizmu.”

Vrátil sa do života, ale určite to nebol život taký, aký si azda ako mladík vysníval.

 

Hviezdoslavov Kubín

 

„Slnko svieti pre každého rovnako,” vravieval a svoje pocity vyjadril aj v týchto veršoch:

 

V dome gazdujem

Nemám kravy ani sliepky ani holuby

Pavúci veľkí i malí čierni aj šediví

Tkajú siete po mojom gazdovstve

Všade samé girlandy z pavučín

Plno tkáčov

Hodne práce

Ja gazda bez gazdovstva

Šťastný som

 

Nemôžeme obísť ešte jeden prínos Thea Herkeľa Florina pre oravskú a slovenskú kultúru: Hviezdoslavov Kubín. Stal sa jeho dušou, tajomníkom, redaktorom, editorom tlačí, ktoré sa stali impulzom pre rozšírenie tohto podujatia do celého Slovenska.

Neľahká životná púť básnika Thea Herkeľa Florina sa zavŕšila 11. marca 1973.

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným viac »

Revolucionár v básňach i činoch

18.05.2018

„Pravde žil som, krivdu bil som - verne národ svoj ľúbil som.“ Motto, ktorým sa riadil revolučný básnik štúrovských čias Samo Chalupka. Čítame ho aj na náhrobníku v Hornej Lehote neďaleko viac »

Syria, damask, ghuta

Rusko tvrdí, že sýrske Biele prilby majú úzke väzby na teroristov

20.06.2018 16:29

Približne 3 000 príslušníkov týchto dobrovoľníckych jednotiek zachraňuje v Sýrii ľudí zo zbombardovaných domov a poskytuje prvú pomoc civilistom.

kurz, Söder

Kurz: Vracanie migrantov z Nemecka by sa prejavilo v celej Európe

20.06.2018 16:26

Za príčinu súčasných kontrol na rakúsko-nemeckých, rakúsko-maďarských či rakúsko-talianských hraniciach označil šéf rakúskej vlády azylovú politiku Nemecka v období migračnej krízy v roku 2015.

Podnikateľ. byrokracia, nezamestnanosť, zamestnanie, profesia

Jednosobová s.r.o má byť zamestnávateľom, OĽaNO to považuje za nezmysel

20.06.2018 16:04

Rezort práce navrhuje, aby sa na eseročky, ktoré tvorí len jeden človek, pozeralo ako na klasické firmy, ktoré majú zamestnancov.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky

Luxembursko musí od francúzskej Engie vymáhať 120 miliónov eur daní

20.06.2018 15:51

Luxembursko musí od francúzskej energetickej skupiny Engie vymáhať 120 miliónov eur na nezaplatených daniach. Rozhodla o tom v stredu Európska komisia.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 106388x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie