Posledný slovenský polyhistor

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch.

 

V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha.

Po štúdiách na univerzitách vo Viedni a Erlangene prišiel učiť na prvé slovenské gymnázium do Revúcej, kde sa s vervou pustil nielen do pedagogickej práce, ale aj do budovania fyzikálno-chemických zbierok. Jeho pronárodná aktivita neunikla pozornosti vtedajšej vrchnosti a Zoch sa dostal do vyšetrovacej väzby. Po zatvorení revúckeho gymnázia bol dva roky správcom dielne na sudy v Krupine, odkiaľ odišiel do Chorvátska a Bosny na pozvanie biskupa Josipa Juraja Strossmayera. Učil na gymnáziu v Osijeku, založil a riadil gymnázium v Sarajeve a napokon v rokoch 1889 – 1908 bol riaditeľom gymnázia v Petrinji.

Okruh jeho záujmov bol naozaj pestrý; venoval sa pedagogike, psychológii, chémii, matematike, literatúre, poľnohospodárskym vedám… Nečudo, že spod jeho pera vyšlo vyše 200 publikácií v slovenčine, nemčine a srbochorvátčine. Cenná je najmä jeho učebnica fyziky pre stredné školy, prvá v slovenskom jazyku, ktorá vyšla v roku 1869. Nechýbajú v nej najnovšie poznatky napríklad o termoelektrických prúdoch Zeme alebo o polárnej žiare. Texty doplnil vlastnými 248 ilustráciami. Používala sa na slovenských gymnáziách, po ich zatvorení však napriek jej odbornej a pedagogickej kvalite podľa maďarskej vrchnosti nezodpovedala stredoškolským osnovám.

Zvláštne uznanie si získala Zochova dvojzväzková Prvá chorvátska encyklopédia, ktorá vyšla v Osijeku v rokoch 1887 – 90 na viac ako 600 stranách. Ivan B. Zoch bol aj autorom prvých slovenských učebníc prírodných vied, telocviku, zdravovedy, ale i poviedok, cestopisných čŕt, humoresiek, zostavovateľom zbierky divadelných hier pre mládež. Predstavil sa však nielen publikačne a literárne, ale na svetových výstavách v Paríži a vo Viedni aj s vlastnými vynálezmi: prístrojom na meranie rýchlosti zvuku v plynoch a s novým modelom kachieľ.

Po vzniku Československej republiky sa Ivan Branislav Zoch vrátil na Slovensko. Zomrel v Modre 27. decembra 1921.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným menom. Uskutočnila sa uplynulý víkend. Žiaľ, osobne som sa tejto kultúrnej akcie nemohol zúčastniť, ale dovolím si odcitovať pochvalné slová Jána Beljaka, poslanca [...]

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Lavrov strávi tri dni v Severnej Kórei. Pchjongjang aktívne podporuje vojnu proti Ukrajine

12.07.2025 07:27

Pchjongjang aktívne podporuje vojnu proti Ukrajine - poskytol nielen množstvo munície, rakiet a ďalších zbraní, ale aj tisícky severokórejských vojakov.

Lukostrelecký areál, Látky

Strieľať z luku ako Robin Hood môže každý. Na Podpoľaní vznikol areál s 3D terčmi v podobe zvierat v životnej veľkosti

12.07.2025 07:15

Nová atrakcia vyrástla v obklopení krásnej podpolianskej prírody, kde si ju môže užívať široká verejnosť. Lukostrelecký areál je dostupný každému.

Admirál Kuznecov (2017)

Izvestija: Jedinej ruskej lietadlovej lodi hrozí, že skončí ako šrot

12.07.2025 06:45

Ministerstvo obrany už zastavilo opravu a modernizáciu plavidla a v najbližšom čase rozhodnú o ďalšom osude vlajkovej lode ruského námorníctva.

turecko, dohoda, obilie, ukrajina, vojna na ukrajine, obilná dohoda, loď, čierne more

Dohoda o exporte ruských potravín a hnojív nebude po 22. júli predĺžená

12.07.2025 06:09

Pre nezhody medzi zmluvnými stranami nebude dohoda predĺžená a vyprší 22. júla – tri roky po svojom podpise.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 373693x
Priemerná čítanosť článkov: 2990x

Autor blogu

Kategórie