Posledný slovenský polyhistor

25. júna 2018, sliacky, Nezaradené

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch.

 

V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha.

Po štúdiách na univerzitách vo Viedni a Erlangene prišiel učiť na prvé slovenské gymnázium do Revúcej, kde sa s vervou pustil nielen do pedagogickej práce, ale aj do budovania fyzikálno-chemických zbierok. Jeho pronárodná aktivita neunikla pozornosti vtedajšej vrchnosti a Zoch sa dostal do vyšetrovacej väzby. Po zatvorení revúckeho gymnázia bol dva roky správcom dielne na sudy v Krupine, odkiaľ odišiel do Chorvátska a Bosny na pozvanie biskupa Josipa Juraja Strossmayera. Učil na gymnáziu v Osijeku, založil a riadil gymnázium v Sarajeve a napokon v rokoch 1889 – 1908 bol riaditeľom gymnázia v Petrinji.

Okruh jeho záujmov bol naozaj pestrý; venoval sa pedagogike, psychológii, chémii, matematike, literatúre, poľnohospodárskym vedám… Nečudo, že spod jeho pera vyšlo vyše 200 publikácií v slovenčine, nemčine a srbochorvátčine. Cenná je najmä jeho učebnica fyziky pre stredné školy, prvá v slovenskom jazyku, ktorá vyšla v roku 1869. Nechýbajú v nej najnovšie poznatky napríklad o termoelektrických prúdoch Zeme alebo o polárnej žiare. Texty doplnil vlastnými 248 ilustráciami. Používala sa na slovenských gymnáziách, po ich zatvorení však napriek jej odbornej a pedagogickej kvalite podľa maďarskej vrchnosti nezodpovedala stredoškolským osnovám.

Zvláštne uznanie si získala Zochova dvojzväzková Prvá chorvátska encyklopédia, ktorá vyšla v Osijeku v rokoch 1887 – 90 na viac ako 600 stranách. Ivan B. Zoch bol aj autorom prvých slovenských učebníc prírodných vied, telocviku, zdravovedy, ale i poviedok, cestopisných čŕt, humoresiek, zostavovateľom zbierky divadelných hier pre mládež. Predstavil sa však nielen publikačne a literárne, ale na svetových výstavách v Paríži a vo Viedni aj s vlastnými vynálezmi: prístrojom na meranie rýchlosti zvuku v plynoch a s novým modelom kachieľ.

Po vzniku Československej republiky sa Ivan Branislav Zoch vrátil na Slovensko. Zomrel v Modre 27. decembra 1921.