Založ si blog

Hitler mu zakázal prevziať Nobelovu cenu

Pred 50 rokmi zomrel rakúsko-nemecký biochemik Richard Johann Kuhn. V roku 1938 mu udelili Nobelovu cenu za výskum karotenoidov a vitamínov. Ako chemik vynikol, ale ako človek sa diskvalifikoval podporou nacizmu a prácou na vývoji jedovatých plynov v rokoch Hitlerovej Tretej ríše.

 

V diskusii k jednému z mojich predošlých blogov som bol „pasovaný“ na profesora, čo ma teší a zaväzuje, hoci ním nie som. Zároveň som bol upozornený na to, že kritizujem knihy, ktoré som nečítal, resp. ktoré som čítal, ale s ich obsahom nesúhlasím. Na to mám azda právo. Pokiaľ nešlo vyslovene o politikov, pri spomienke na osobnosti som sa vždy snažil – a snažím – oddeliť ich ideové presvedčenie od ich odbornej práce a dosiahnutých výsledkov.

 

Žiaľ, môj prístup na internet je časovo veľmi obmedzený, preto mám málo možností reagovať v diskusii. Ale rád si prečítam každý názor, aj taký, s ktorým osobne nesúhlasím.

 

Dnes sa mi naskytá možnosť uviesť príklad. Pred 50 rokmi, 1. augusta 1967, zomrel v Heidelbergu biochemik Richard Johann Kuhn, rodák z Viedne (* 3. decembra 1900).

 

Chémia ho zaujímala už od detských liet. Doktorát získal na mníchovskej univerzite v roku 1922 za vedeckú prácu o enzýmoch. Pôsobil v Zürichu a v Inštitúte cisára Wilhelma pre medicínsky výskum v Heidelbergu, ktorého sa stal v roku 1937 riaditeľom. Zároveň prednášal na Heidelberskej univerzite a ako hosť na Pensylvánskej univerzite vo Philadelphii.

 

Richard J. Kuhn sa špecializoval na biochémiu, kde boli v centre jeho pozornosti karotenoidy, flavíny, enzýmy a vitamíny, predovšetkým vitamíny B2 a B6, ktorý synteticky pripravil v roku 1938. V tom istom roku výsledky jeho práce viedli k najvýznamnejšiemu vedeckému oceneniu, k Nobelovej cene. Na Hitlerov príkaz si ju však nemohol prevziať.

 

Profesijná kariéra Richarda J. Kuhna je jedna stránka jeho osobnosti. Určite sa zapísal medzi významné vedecké kapacity minulého storočia. Na druhej strane je tu jeho politické presvedčenie, oddanosť nacistickému režimu. Už v roku 1936 sa postaral o to, aby ústav opustili jeho židovskí spolupracovníci. O dva roky neskôr sa stal „führerom“ Nemeckej chemickej spoločnosti a svoj prejav pri oslavách 75. výročia vzniku spoločnosti 5. decembra 1942 zakončil slovami: „Ďakujeme mužom, v ktorých rukách je náš spoločný osud. Ducemu, tennóvi a nášmu führerovi trikrát Sieg Heil!“ (Tennó – božský vládca, označenie pre japonského cisára). Počas vojny pracoval Richard Kuhn na vývoji chemických zbraní, čoho výsledkom bol jedovatý nervový plyn Soman. O výsledkoch pokusov informoval 10. decembra 1943 a o dva mesiace neskôr bol členom rokovania, na ktorom sa rozhodlo, že ďalšie výskumy budú pokračovať na väzňoch koncentračných táborov. K jeho použitiu napokon nedošlo.

 

Pred koncom 2. svetovej vojny odišiel do USA, odkiaľ sa vrátil v roku 1953 do inštitútu v Heidelbergu, ktorý medzitým dostal meno po Maxovi Planckovi. Po jeho smrti od roku 1968 každý druhý rok udeľovali Medailu Richarda Kuhna za výsledky v oblasti biochemických výskumov. V roku 2005 predseda Spoločnosti nemeckých chemikov zastavil udeľovanie tejto ceny, keďže Kuhn vývojom jedovatých plynov a odstránením židovských spolupracovníkov nebol vhodným vzorom pre ďalšie generácie chemikov. Od roku 1973 nesie jeho meno ulica vo viedenskej štvrti Penzing.

Z galérie osobností

03.10.2017

S každým dňom v kalendári sa spájajú mená významných osobností alebo udalostí. Nie je tomu inak ani pri dátume 2. október. Aspoň stručne o štyroch slovenských ženách a dvoch mužoch. viac »

Dvaja z literárnych velikánov

29.09.2017

Pred 470 rokmi, 29. septembra 1547, sa narodil španielsky dramatik a prozaik Miguel de Cervantes y Saavedra. Pred 115 rokmi, 29. septembra 1902, sa v Paríži zavŕšila životná púť Émila Zolu. Cervantes viac »

Jeden z trojice maďarských revolučných básnikov

29.09.2017

Stáročné spolužitie s Maďarmi v jednom kráľovstve viedlo i k tomu, že mnohí literáti, ktorým sa právom môže pýšiť maďarská kultúra, sa narodili, alebo pôsobili na dnešnom území viac »

katalansko

Katalánska kríza podkopáva španielsku ekonomiku

16.12.2017 16:27

Španielska centrálna banka mierne znížila odhady rastu domácej ekonomiky pre najbližšie dva roky.

APTOPIX Romania King's Funeral

V Bukurešti pochovali zosadeného kráľa. Rozlúčiť sa prišli tisíce Rumunov i európska šľachta

16.12.2017 16:20

Desiatky tisíc Rumunov a členovia kráľovských rodín sa dnes počas štátneho pohrebu v Bukurešti naposledy rozlúčili so zosnulým bývalým kráľom Michaelom.

fico

Smer je najúspešnejšia strana v histórii Slovenska, vyhlásil Fico a obul sa do opozície. Kollára označil za pedofila

16.12.2017 14:04

Premiér vychvaľoval svoju stranu, no dodal, že rieši, ako postupovať, aby Smer nepostihol rovnaký osud ako HZDS alebo SDKÚ.

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán

Neostanú len pri autách. Saudská Arábia povolí ženám šoférovať motorky aj nákladiaky

16.12.2017 13:42

Monarchia už v septembri oznámila, že ženám povolí riadiť osobné vozidlá.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 60394x
Priemerná čítanosť článkov: 755x

Autor blogu

Kategórie