Založ si blog

Herec a režisér s nezabudnuteľným hlasom

Pred 100 rokmi, 12. januára 1918, sa narodil vo Svätom Antone herec a režisér Karol L. Zachar.

 

Jeho občianske priezvisko bolo Legény. To je to L., ktoré sa pri ňom uvádza. Z úcty k matke si zvolil priezvisko Zachar, pod ktorým ho pozná herecký svet i milovníci divadelného a filmového umenia.

 

Už počas štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa stal členom činohry SND. Vzdelanie si doplnil na Štátnom konzervatóriu, čo mu umožnilo venovať sa aj režijnej práci a výchove novej generácie hercov a iných dramatických umelcov na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení.

 

„Divadlo bolo asi môj osud,“ povedal v jednom rozhovore. „Divadlo a život sa mi vždy prelínali. Starý ocko aj stará mama boli nadšení ochotníci. Neskôr som sa išiel pozrieť na ochotníkov do Trnavy a spoznal som tam svoju manželku Martu – sestru známej herečky Márie Prechovskej.“

 

Jeho nezabudnuteľný hlas sa šíril éterom, hral v televíznych inscenáciách i vo filmoch a keďže mal aj výtvarný talent (dokonca spočiatku odišiel študovať výtvarné umenie na ČVUT v Prahe), navrhoval aj kostýmy pre divadelné hry i pre filmy predovšetkým so slovenskou ľudovou tematikou, ako bola Rodná zem, Zemianska česť alebo Rok na dedine. Jeho karikatúry hereckých kolegov vyšli knižne. Jeho umelecké majstrovstvo ocenili v roku 1966 titulom Zaslúžilý umelec a pri 60. narodeninách titulom Národný umelec. Zomrel v Bratislave 17. decembra 2003.

 

Karol L. Zachar sa objavil už v prvom slovenskom filme s tematikou SNP Varúj…! v roku 1947. O rok neskôr si zahral drotára Jožka vo Vlčích dierach. Drotár, ktorý – tváriac sa ako hluchonemý – pomáhal partizánom. Za túto postavu dostal prestížnu Národnú cenu. Predstavil sa aj v ďalších slovenských filmoch, ako bolo Kozie mlieko, Priehrada, Rodná zem, Dáždnik svätého Petra, Rok na dedine, v dvojdielnom Bielikovom Jánošíkovi, či v Pachovi, hybskom zbojníkovi.

 

Karol L. Zachar ako drotár Jožko vo Vlčích dierach:

https://www.youtube.com/watch?v=aEGJHu5hru4

 

Z filmu Rok na dedine:

https://www.youtube.com/watch?v=8puMLz8_QiI

 

Ako režisér pripravil v roku 1963 pre televíziu inscenáciu Geľa Sebechlebského. Ale jeho najväčší úspech sa spája s muzikálom Na skle maľované, ktorý činohra SND uvádzala takmer tri desaťročia a ktorého počet repríz presiahol číslo 600. V roku 1980 sa dostala k divákom aj televízna verzia tohto úspešného predstavenia.

 

Geľo Sebechlebský v réžii Karola L. Zachara:

https://www.youtube.com/watch?v=XzAr2gv5jDg

 

„Akoby ste sa napili zo studničky. Tak povzbudzujúco pôsobia stretnutia s ním,“ hovorili jeho priatelia. „A nezáleží na tom, či je to v hľadisku Slovenského národného divadla alebo u neho v byte v dome nad mestom, kde vdychuje život.“

 

Karol L. Zachar bol vďačnou obeťou imitátorov: https://www.youtube.com/watch?v=ocRgI6IZ0NU

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Peter Kresák

Most-Híd navrhne na ústavného sudcu svojho poslanca

17.12.2018 20:47

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára 2019.

Gabriela Matečná

Matečná: Neviem, čo chce kontrolovať misia europarlamentu na Slovensku

17.12.2018 19:30

Europoslanci z výboru CONT sú na kontrolnej návšteve na Slovensku do 19. decembra.

Anna Donáthová, maďarsko, protest

Orbánovízia je po nadčasoch ďalším terčom hnevu

17.12.2018 19:17

Otrocký zákon, ako odporcovia nazývajú novelu zákonníka práce, odštartoval dávno nevídanú vlnu protestov proti vláde Viktora Orbána.

Ukraine Russia

Od začiatku ruskej agresie zahynulo 2914 ukrajinských vojakov, tvrdí Porošenko

17.12.2018 19:03

Ozbrojený konflikt na Ukrajine vypukol pred štyrmi rokmi.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 134277x
Priemerná čítanosť článkov: 1074x

Autor blogu

Kategórie