Založ si blog

Herec a režisér s nezabudnuteľným hlasom

Pred 100 rokmi, 12. januára 1918, sa narodil vo Svätom Antone herec a režisér Karol L. Zachar.

 

Jeho občianske priezvisko bolo Legény. To je to L., ktoré sa pri ňom uvádza. Z úcty k matke si zvolil priezvisko Zachar, pod ktorým ho pozná herecký svet i milovníci divadelného a filmového umenia.

 

Už počas štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa stal členom činohry SND. Vzdelanie si doplnil na Štátnom konzervatóriu, čo mu umožnilo venovať sa aj režijnej práci a výchove novej generácie hercov a iných dramatických umelcov na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení.

 

„Divadlo bolo asi môj osud,“ povedal v jednom rozhovore. „Divadlo a život sa mi vždy prelínali. Starý ocko aj stará mama boli nadšení ochotníci. Neskôr som sa išiel pozrieť na ochotníkov do Trnavy a spoznal som tam svoju manželku Martu – sestru známej herečky Márie Prechovskej.“

 

Jeho nezabudnuteľný hlas sa šíril éterom, hral v televíznych inscenáciách i vo filmoch a keďže mal aj výtvarný talent (dokonca spočiatku odišiel študovať výtvarné umenie na ČVUT v Prahe), navrhoval aj kostýmy pre divadelné hry i pre filmy predovšetkým so slovenskou ľudovou tematikou, ako bola Rodná zem, Zemianska česť alebo Rok na dedine. Jeho karikatúry hereckých kolegov vyšli knižne. Jeho umelecké majstrovstvo ocenili v roku 1966 titulom Zaslúžilý umelec a pri 60. narodeninách titulom Národný umelec. Zomrel v Bratislave 17. decembra 2003.

 

Karol L. Zachar sa objavil už v prvom slovenskom filme s tematikou SNP Varúj…! v roku 1947. O rok neskôr si zahral drotára Jožka vo Vlčích dierach. Drotár, ktorý – tváriac sa ako hluchonemý – pomáhal partizánom. Za túto postavu dostal prestížnu Národnú cenu. Predstavil sa aj v ďalších slovenských filmoch, ako bolo Kozie mlieko, Priehrada, Rodná zem, Dáždnik svätého Petra, Rok na dedine, v dvojdielnom Bielikovom Jánošíkovi, či v Pachovi, hybskom zbojníkovi.

 

Karol L. Zachar ako drotár Jožko vo Vlčích dierach:

https://www.youtube.com/watch?v=aEGJHu5hru4

 

Z filmu Rok na dedine:

https://www.youtube.com/watch?v=8puMLz8_QiI

 

Ako režisér pripravil v roku 1963 pre televíziu inscenáciu Geľa Sebechlebského. Ale jeho najväčší úspech sa spája s muzikálom Na skle maľované, ktorý činohra SND uvádzala takmer tri desaťročia a ktorého počet repríz presiahol číslo 600. V roku 1980 sa dostala k divákom aj televízna verzia tohto úspešného predstavenia.

 

Geľo Sebechlebský v réžii Karola L. Zachara:

https://www.youtube.com/watch?v=XzAr2gv5jDg

 

„Akoby ste sa napili zo studničky. Tak povzbudzujúco pôsobia stretnutia s ním,“ hovorili jeho priatelia. „A nezáleží na tom, či je to v hľadisku Slovenského národného divadla alebo u neho v byte v dome nad mestom, kde vdychuje život.“

 

Karol L. Zachar bol vďačnou obeťou imitátorov: https://www.youtube.com/watch?v=ocRgI6IZ0NU

Premiéry svojho posledného filmu sa nedožil

12.01.2018

Prešovský rodák Leopold Arje Friedmann (* 30. januára 1918), ktorý si v roku 1945 zmenil meno na Leopold Lahola, sa zaradil medzi významným slovenských dramatikov a scenáristov. Detstvo prežil viac »

Z väzenia do prezidentského kresla

11.01.2018

Desiateho januára 1913 sa v Dúbravke narodil posledný československý socialistický prezident Gustáv Husák. Jeho život je typickou ukážkou cesty, ktorou museli prejsť mnohí komunistickí funkcionári viac »

Urobil poriadok v systéme rastlín a živočíchov

10.01.2018

Pred 240 rokmi, 10. januára 1778, zomrel v Uppsale švédsky lekár a prírodovedec Carl Linné, známy aj pod latinským menom Carolus Linnaeus. Vytvoril pojem druh a jeho binomickým pomenovaním usporiadal viac »

Vladimir Putin

Rusko obmedzilo účasť pozorovateľov z USA na voľbách prezidenta

17.01.2018 16:11

Ruskí pozorovatelia, ktorí prišli predvlani na americké voľby, smeli pôsobiť len ako členovia medzinárodných misií.

Sajf Islam Kaddáfí

Zachráni Líbyu syn zvrhnutého plukovníka Kaddáfího?

17.01.2018 16:00

Sajf Islam, druhorodený syn zvrhnutého a zavraždeného plukovníka Muamara Kaddáfího, sa môže vrátiť na politickú scénu.

psia toaleta, pes

Pribúdajú psie toalety, mestá ich chvália

17.01.2018 16:00

Handlová je ďalším slovenským mestom, v ktorom zaviedli novinku - psie toalety. Momentálne je mestom s najväčším počtom psích záchodov na Slovensku. Majú ich až dvadsať.

merkelová

Merkelová verí, že SPD o koaličných rokovaniach rozhodne zodpovedne

17.01.2018 15:58

Angela Merkelová verí, že sociálni demokrati (SPD) urobia zodpovedné rozhodnutie, keď budú v nedeľu riešiť, či začať koaličné rozhovory alebo nie.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 69143x
Priemerná čítanosť článkov: 768x

Autor blogu

Kategórie