Založ si blog

Herec a režisér s nezabudnuteľným hlasom

Pred 100 rokmi, 12. januára 1918, sa narodil vo Svätom Antone herec a režisér Karol L. Zachar.

 

Jeho občianske priezvisko bolo Legény. To je to L., ktoré sa pri ňom uvádza. Z úcty k matke si zvolil priezvisko Zachar, pod ktorým ho pozná herecký svet i milovníci divadelného a filmového umenia.

 

Už počas štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa stal členom činohry SND. Vzdelanie si doplnil na Štátnom konzervatóriu, čo mu umožnilo venovať sa aj režijnej práci a výchove novej generácie hercov a iných dramatických umelcov na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení.

 

„Divadlo bolo asi môj osud,“ povedal v jednom rozhovore. „Divadlo a život sa mi vždy prelínali. Starý ocko aj stará mama boli nadšení ochotníci. Neskôr som sa išiel pozrieť na ochotníkov do Trnavy a spoznal som tam svoju manželku Martu – sestru známej herečky Márie Prechovskej.“

 

Jeho nezabudnuteľný hlas sa šíril éterom, hral v televíznych inscenáciách i vo filmoch a keďže mal aj výtvarný talent (dokonca spočiatku odišiel študovať výtvarné umenie na ČVUT v Prahe), navrhoval aj kostýmy pre divadelné hry i pre filmy predovšetkým so slovenskou ľudovou tematikou, ako bola Rodná zem, Zemianska česť alebo Rok na dedine. Jeho karikatúry hereckých kolegov vyšli knižne. Jeho umelecké majstrovstvo ocenili v roku 1966 titulom Zaslúžilý umelec a pri 60. narodeninách titulom Národný umelec. Zomrel v Bratislave 17. decembra 2003.

 

Karol L. Zachar sa objavil už v prvom slovenskom filme s tematikou SNP Varúj…! v roku 1947. O rok neskôr si zahral drotára Jožka vo Vlčích dierach. Drotár, ktorý – tváriac sa ako hluchonemý – pomáhal partizánom. Za túto postavu dostal prestížnu Národnú cenu. Predstavil sa aj v ďalších slovenských filmoch, ako bolo Kozie mlieko, Priehrada, Rodná zem, Dáždnik svätého Petra, Rok na dedine, v dvojdielnom Bielikovom Jánošíkovi, či v Pachovi, hybskom zbojníkovi.

 

Karol L. Zachar ako drotár Jožko vo Vlčích dierach:

https://www.youtube.com/watch?v=aEGJHu5hru4

 

Z filmu Rok na dedine:

https://www.youtube.com/watch?v=8puMLz8_QiI

 

Ako režisér pripravil v roku 1963 pre televíziu inscenáciu Geľa Sebechlebského. Ale jeho najväčší úspech sa spája s muzikálom Na skle maľované, ktorý činohra SND uvádzala takmer tri desaťročia a ktorého počet repríz presiahol číslo 600. V roku 1980 sa dostala k divákom aj televízna verzia tohto úspešného predstavenia.

 

Geľo Sebechlebský v réžii Karola L. Zachara:

https://www.youtube.com/watch?v=XzAr2gv5jDg

 

„Akoby ste sa napili zo studničky. Tak povzbudzujúco pôsobia stretnutia s ním,“ hovorili jeho priatelia. „A nezáleží na tom, či je to v hľadisku Slovenského národného divadla alebo u neho v byte v dome nad mestom, kde vdychuje život.“

 

Karol L. Zachar bol vďačnou obeťou imitátorov: https://www.youtube.com/watch?v=ocRgI6IZ0NU

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným viac »

Revolucionár v básňach i činoch

18.05.2018

„Pravde žil som, krivdu bil som - verne národ svoj ľúbil som.“ Motto, ktorým sa riadil revolučný básnik štúrovských čias Samo Chalupka. Čítame ho aj na náhrobníku v Hornej Lehote neďaleko viac »

Syria, damask, ghuta

Rusko tvrdí, že sýrske Biele prilby majú úzke väzby na teroristov

20.06.2018 16:29

Približne 3 000 príslušníkov týchto dobrovoľníckych jednotiek zachraňuje v Sýrii ľudí zo zbombardovaných domov a poskytuje prvú pomoc civilistom.

kurz, Söder

Kurz: Vracanie migrantov z Nemecka by sa prejavilo v celej Európe

20.06.2018 16:26

Za príčinu súčasných kontrol na rakúsko-nemeckých, rakúsko-maďarských či rakúsko-talianských hraniciach označil šéf rakúskej vlády azylovú politiku Nemecka v období migračnej krízy v roku 2015.

Podnikateľ. byrokracia, nezamestnanosť, zamestnanie, profesia

Jednosobová s.r.o má byť zamestnávateľom, OĽaNO to považuje za nezmysel

20.06.2018 16:04

Rezort práce navrhuje, aby sa na eseročky, ktoré tvorí len jeden človek, pozeralo ako na klasické firmy, ktoré majú zamestnancov.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky

Luxembursko musí od francúzskej Engie vymáhať 120 miliónov eur daní

20.06.2018 15:51

Luxembursko musí od francúzskej energetickej skupiny Engie vymáhať 120 miliónov eur na nezaplatených daniach. Rozhodla o tom v stredu Európska komisia.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 106357x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie