Založ si blog

Herec a režisér s nezabudnuteľným hlasom

Pred 100 rokmi, 12. januára 1918, sa narodil vo Svätom Antone herec a režisér Karol L. Zachar.

 

Jeho občianske priezvisko bolo Legény. To je to L., ktoré sa pri ňom uvádza. Z úcty k matke si zvolil priezvisko Zachar, pod ktorým ho pozná herecký svet i milovníci divadelného a filmového umenia.

 

Už počas štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa stal členom činohry SND. Vzdelanie si doplnil na Štátnom konzervatóriu, čo mu umožnilo venovať sa aj režijnej práci a výchove novej generácie hercov a iných dramatických umelcov na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení.

 

„Divadlo bolo asi môj osud,“ povedal v jednom rozhovore. „Divadlo a život sa mi vždy prelínali. Starý ocko aj stará mama boli nadšení ochotníci. Neskôr som sa išiel pozrieť na ochotníkov do Trnavy a spoznal som tam svoju manželku Martu – sestru známej herečky Márie Prechovskej.“

 

Jeho nezabudnuteľný hlas sa šíril éterom, hral v televíznych inscenáciách i vo filmoch a keďže mal aj výtvarný talent (dokonca spočiatku odišiel študovať výtvarné umenie na ČVUT v Prahe), navrhoval aj kostýmy pre divadelné hry i pre filmy predovšetkým so slovenskou ľudovou tematikou, ako bola Rodná zem, Zemianska česť alebo Rok na dedine. Jeho karikatúry hereckých kolegov vyšli knižne. Jeho umelecké majstrovstvo ocenili v roku 1966 titulom Zaslúžilý umelec a pri 60. narodeninách titulom Národný umelec. Zomrel v Bratislave 17. decembra 2003.

 

Karol L. Zachar sa objavil už v prvom slovenskom filme s tematikou SNP Varúj…! v roku 1947. O rok neskôr si zahral drotára Jožka vo Vlčích dierach. Drotár, ktorý – tváriac sa ako hluchonemý – pomáhal partizánom. Za túto postavu dostal prestížnu Národnú cenu. Predstavil sa aj v ďalších slovenských filmoch, ako bolo Kozie mlieko, Priehrada, Rodná zem, Dáždnik svätého Petra, Rok na dedine, v dvojdielnom Bielikovom Jánošíkovi, či v Pachovi, hybskom zbojníkovi.

 

Karol L. Zachar ako drotár Jožko vo Vlčích dierach:

https://www.youtube.com/watch?v=aEGJHu5hru4

 

Z filmu Rok na dedine:

https://www.youtube.com/watch?v=8puMLz8_QiI

 

Ako režisér pripravil v roku 1963 pre televíziu inscenáciu Geľa Sebechlebského. Ale jeho najväčší úspech sa spája s muzikálom Na skle maľované, ktorý činohra SND uvádzala takmer tri desaťročia a ktorého počet repríz presiahol číslo 600. V roku 1980 sa dostala k divákom aj televízna verzia tohto úspešného predstavenia.

 

Geľo Sebechlebský v réžii Karola L. Zachara:

https://www.youtube.com/watch?v=XzAr2gv5jDg

 

„Akoby ste sa napili zo studničky. Tak povzbudzujúco pôsobia stretnutia s ním,“ hovorili jeho priatelia. „A nezáleží na tom, či je to v hľadisku Slovenského národného divadla alebo u neho v byte v dome nad mestom, kde vdychuje život.“

 

Karol L. Zachar bol vďačnou obeťou imitátorov: https://www.youtube.com/watch?v=ocRgI6IZ0NU

Majster sci-fi

19.03.2018

Pred 10 rokmi, 19. marca 2008, zomrel britský spisovateľ Sir Arthur Charles Clarke, jeden z „veľkej trojky autorov science fiction“. Jeho najznámejším dielom sa stala Vesmírna odysea. Bol však viac »

Mečiarove amnestie majú 20 rokov

03.03.2018

Pred 20 rokmi, 3. marca 1998, premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúca hlava štátu vydal amnestie na páchateľov únosu a zavlečenie Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Hoci vlani 5. apríla viac »

Prvý československý kozmonaut videl Zem z vesmíru pred 40 rokmi

02.03.2018

Druhý marec roku 1978 sa významne zapísal do histórie kozmonautiky. Na obežnú dráhu okolo Zeme sa dostal prvý letec, ktorý nepochádzal z veľmocí - Sovietskeho zväzu a USA, ale z tretej krajiny, viac »

Orava, ľad

V noci na štvrtok môže klesnúť teplota miestami na -17 stupňov Celzia

21.03.2018 17:15

Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu 1. stupňa.

Berlín, noční vlci,

Ruskí motorkári Noční vlci začali cestu po Balkáne

21.03.2018 16:48

Noční vlci odštartovali cestu po "ruskom Balkáne" utorkovou návštevou srbského mesta Šid neďaleko chorvátskych hraníc.

Andrej Kiska

Prezident: Novú vládu vymenujem, aj keď s ňou nie som na 100 percent spokojný

21.03.2018 16:25, aktualizované: 16:43

Prezident Andrej Kiska oznámil, že vo štvrtok vymenuje vládu Petra Pellegriniho v zložení, v akom mu ju v stredu dezignovaný premiér predstavil.

Nemecko nová vláda parlament Merkelová

Merkelová hovorila v parlamente o zomknutí na národnej i európskej úrovni

21.03.2018 16:06

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vystúpila v stredu na pôde Spolkového snemu v Berlíne s vyhlásením vlády po prvý raz, odkedy ju zvolili do funkcie na štvrté volebné obdobie.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 89513x
Priemerná čítanosť článkov: 814x

Autor blogu

Kategórie