Založ si blog

Herec a režisér s nezabudnuteľným hlasom

Pred 100 rokmi, 12. januára 1918, sa narodil vo Svätom Antone herec a režisér Karol L. Zachar.

 

Jeho občianske priezvisko bolo Legény. To je to L., ktoré sa pri ňom uvádza. Z úcty k matke si zvolil priezvisko Zachar, pod ktorým ho pozná herecký svet i milovníci divadelného a filmového umenia.

 

Už počas štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa stal členom činohry SND. Vzdelanie si doplnil na Štátnom konzervatóriu, čo mu umožnilo venovať sa aj režijnej práci a výchove novej generácie hercov a iných dramatických umelcov na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení.

 

„Divadlo bolo asi môj osud,“ povedal v jednom rozhovore. „Divadlo a život sa mi vždy prelínali. Starý ocko aj stará mama boli nadšení ochotníci. Neskôr som sa išiel pozrieť na ochotníkov do Trnavy a spoznal som tam svoju manželku Martu – sestru známej herečky Márie Prechovskej.“

 

Jeho nezabudnuteľný hlas sa šíril éterom, hral v televíznych inscenáciách i vo filmoch a keďže mal aj výtvarný talent (dokonca spočiatku odišiel študovať výtvarné umenie na ČVUT v Prahe), navrhoval aj kostýmy pre divadelné hry i pre filmy predovšetkým so slovenskou ľudovou tematikou, ako bola Rodná zem, Zemianska česť alebo Rok na dedine. Jeho karikatúry hereckých kolegov vyšli knižne. Jeho umelecké majstrovstvo ocenili v roku 1966 titulom Zaslúžilý umelec a pri 60. narodeninách titulom Národný umelec. Zomrel v Bratislave 17. decembra 2003.

 

Karol L. Zachar sa objavil už v prvom slovenskom filme s tematikou SNP Varúj…! v roku 1947. O rok neskôr si zahral drotára Jožka vo Vlčích dierach. Drotár, ktorý – tváriac sa ako hluchonemý – pomáhal partizánom. Za túto postavu dostal prestížnu Národnú cenu. Predstavil sa aj v ďalších slovenských filmoch, ako bolo Kozie mlieko, Priehrada, Rodná zem, Dáždnik svätého Petra, Rok na dedine, v dvojdielnom Bielikovom Jánošíkovi, či v Pachovi, hybskom zbojníkovi.

 

Karol L. Zachar ako drotár Jožko vo Vlčích dierach:

https://www.youtube.com/watch?v=aEGJHu5hru4

 

Z filmu Rok na dedine:

https://www.youtube.com/watch?v=8puMLz8_QiI

 

Ako režisér pripravil v roku 1963 pre televíziu inscenáciu Geľa Sebechlebského. Ale jeho najväčší úspech sa spája s muzikálom Na skle maľované, ktorý činohra SND uvádzala takmer tri desaťročia a ktorého počet repríz presiahol číslo 600. V roku 1980 sa dostala k divákom aj televízna verzia tohto úspešného predstavenia.

 

Geľo Sebechlebský v réžii Karola L. Zachara:

https://www.youtube.com/watch?v=XzAr2gv5jDg

 

„Akoby ste sa napili zo studničky. Tak povzbudzujúco pôsobia stretnutia s ním,“ hovorili jeho priatelia. „A nezáleží na tom, či je to v hľadisku Slovenského národného divadla alebo u neho v byte v dome nad mestom, kde vdychuje život.“

 

Karol L. Zachar bol vďačnou obeťou imitátorov: https://www.youtube.com/watch?v=ocRgI6IZ0NU

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Mike Pompeo

Pompeo: USA chcú dokončiť denuklearizáciu KĽDR do januára 2021

19.09.2018 23:05

Denuklearizácia musí byť podľa amerického ministra zahraničia dokončená do do ukončenia mandátu prezidenta Donalda Trumpa.

búrka, strom, počasie, železnica,

Búrka Ali usmrtila dvoch ľudí - ženu v Írsku a mladíka v Severnom Írsku

19.09.2018 22:56

Britské ostrovy zasiahla búrka Ali už začiatkom týždňa a podľa predpovedí meteorológov majú vietor a dážď pretrvávať.

hurikán, florence, usa, záplavy

Trump v Severnej Karolíne prisľúbil pomoc po hurikáne Florence

19.09.2018 21:41

Počet obetí v dôsledku hurikánu na východnom pobreží Spojených štátov medzitým stúpol na minimálne 37.

APTOPIX Putin Merkel G20 Germany

Merkelová a Putin spolu telefonovali o vývoji v Sýrii a na Ukrajine

19.09.2018 20:17

Rozhovor vychádzajúci z iniciatívy nemeckej strany sa týkal aj konfliktu na východe Ukrajiny.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 122902x
Priemerná čítanosť článkov: 983x

Autor blogu

Kategórie