Jeden z trojice maďarských revolučných básnikov

Stáročné spolužitie s Maďarmi v jednom kráľovstve viedlo i k tomu, že mnohí literáti, ktorým sa právom môže pýšiť maďarská kultúra, sa narodili, alebo pôsobili na dnešnom území Slovenska. Patrí medzi nich aj Tompa Mihály, ktorý sa narodil v Rimavskej Sobote práve pred 200 rokmi, 28. septembra 1817.

 

Tompa Mihály je akoby v tieni dvoch známejších juhoslovenských rodákov: Imreho Madácha (* 1823 v Dolnej Strehovej) a Kálmána Mikszátha (* 1847 v Sklabinej). Maďarská literárna história ho však radí po boku Sándora Petőfiho a Jánosa Aranyho medzi veľkú trojku tvorcov ľudovej poézie v čase, keď sa aj Uhorskom prehnala vlna revolúcie meruôsmeho roku.

 

Tompa Mihály prišiel veľmi rýchlo o oboch rodičov a hoci mu poskytli nový domov starí rodičia, nemali možnosť zaplatiť mu drahé vzdelanie. Našťastie si chlapcov talent všimol učiteľ a zabezpečil mu podporu bohatej rodiny Szentimrey. S jej pomocou vyštudoval filozofiu, teológiu a právo a usadil sa v Pešti. Jeho prvé básne sa dostali na stránky maďarskej tlače a v roku 1846 sa prezentoval zbierkou Népregék, népmondák (Ľudové povesti, ľudové báje), v ktorých zachytil ľudové príslovia, porekadlá a povesti. V revolučnom roku 1848 patril medzi hlavných prispievateľov do Petőfiho časopisu Életképek – Obrazy života, ktorého redakcii posielal listy z kúpeľov Jeseník – Gräfenbergu.

 

Po stíchnutí revolučného vrenia dal v roku 1852 prednosť pokojnejšiemu životu kňaza v gemerskej dedine Chanava, ale i odtiaľ posielal lyrické verše, v ktorých alegorickou formou vyjadroval názor na celonárodné problémy, ale nemožno z nich necítiť ani vlastný neľahký osud. Jeho najsmutnejšie elégie A gólyához – K bocianovi a Virágregék – Povesti o kvetinách – vznikli v smútku nad stratou revolučných ideí, ale i rodinného nešťastia, ktoré vyvrcholilo úmrtím jediného dieťaťa a ťažkou, nevyliečiteľnou chorobou manželky.

 

Po páde Bachovho absolutizmu sa jeho poézia stala optimistickejšou, ale jeho zdravotný stav mu už nedovoľoval plne sa venovať básnickej tvorbe. Zomrel v Chanave 30. júla 1868, teda vo veku 50 rokov.

 

Rodný dom Tompu Mihálya sa v Rimavskej Sobote nezachoval. V miestnom Gemersko-malohontskom múzeu však môžeme vidieť jeho maketu a dostaneme v ňom i ďalšie informácie o tomto významnom literátovi. Jeho meno nesie recitačná súťaž, ktorú organizujú maďarské kultúrne spolky na Slovensku. Stretávajú sa na nej maďarskí študenti a žiaci, aby porovnali svoje kvality v prednese prózy a poézie.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 354623x
Priemerná čítanosť článkov: 2837x

Autor blogu

Kategórie