Najviac jej učarovala postava Júlie

Pred rokom, 18. januára 2017, odišla vo veku 83 rokov do hereckého neba jedna zo stálic slovenskej divadelnej, televíznej i filmovej scény Zdena Gruberová.

Pochádzala zo Šenkvíc, kde sa narodila 24. novembra 1933. Kariéra herečky ju vraj nelákala, no našťastie jej recitačné schopnosti neunikli pozornosti takých osobností, ako bol Július Pántik alebo František Dibarbora, a presvedčili ju, aby išla študovať herectvo. Tento fakt sme sa dozvedeli aj z nekrológu, ktorý pred rokom zverejnilo SND: „V mladosti netušila, že si ju získa Tália, rozhodla sa študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Vtedy si ani nepomyslela, že by raz na javisku SND mohla v Hamletovi hrať Oféliu. Stalo sa tak v roku 1964 a po jej boku bol Karol Machata, azda jej najčastejší javiskový partner v budúcnosti. V tom istom roku stvárnila aj Maggie v Millerovej hre Po páde a Stellu v hre Tennessee Williamsa Električka zvaná túžba.“

Po sezóne prežitej v Armádnom divadle (dnešnom Slovenskom komornom divadle) v Martine prišla v roku 1954 do Slovenského národného divadla, v ktorom pôsobil viac štyri a pol desaťročia, do roku 1999.

V posledných rokoch však už nenachádzala dosť síl. Syn Tomáš jej urobil veľkú radosť, keď sa bez konzultácie s mamou prihlásil na Vysokú školu múzických umení, úspešne zložil náročné prijímacie skúšky, i v štúdiu sa mu darilo. Mal však len 23 rokov, keď zomrel za tragických okolností. V súvislosti s touto rodinnou tragédiou sa hovorilo o drogách, ťažko skúšaná matka nemala síl sa k tomu vyjadrovať, všetko energicky poprela neter Inéz. Podľa nej mladík viedol zdravý spôsob života, nefajčil a vyhýbal sa alkoholu. Našiel si záľubu vo východoázijských cvičeniach a to sa mu stalo osudným. „Skúšal akúsi meditáciu, ktorá sa mala cvičiť vo dvojici, pretože ľudia sa mali navzájom nejako viazať,“ snažila sa vysvetliť Inéz tragickú udalosť pre Plus 7 dní. „On bol sám, takže sa o niečo priviazal. Pri meditovaní odpadol a zapadol mu jazyk.“

Na javisku našej najvýznamnejšej scény za tak dlhé obdobie stvárnila Zdena Gruberová takmer stovku postáv. Väčšinou išlo o náročné, dramatické roly. Zdena Gruberová bola v centre pozornosti filmových a neskôr i televíznych tvorcov, čo jej umožnilo objaviť sa v množstve filmov slovenskej či českej produkcie. Premiérovo sa predstavila pred kamerou v roku 1954 v Drevenej dedine. Pamätníci si však na ňu najčastejšie spomenú ako na lekárničku Naďu z filmu Kapitán Dabač, kde sa objavila po boku ďalšej hereckej legendy Ladislava Chudíka.

Výpočet filmov, v ktorých sa Zdena Gruberová objavila, je naozaj dlhý a kto má záujem o ich zoznam, hravo si ho vygoogli. V roku 1968 jej udelili titul Zaslúžilá umelkyňa, k titulu Národná umelkyňa, hoci by si ho bola určite zaslúžila, sa už nedostala, keďže zmenou politických pomerov sa tieto ocenenia začali vnímať ako komunistické a nahradili ich nové. Hodno dodať, že už koncom roka 1945, čiže pred príchodom komunistického režimu, sme poznali prvých národných umelcov a hoci nemožno poprieť, že v niektorých prípadoch išlo skôr o ocenenie politické ako umelecké, v prípade Zdeny Gruberovej je každé odmenenie jej práce zaslúžené. Naposledy to bol Kvet Tálie za celoživotné dielo, ktorý si prevzala počas Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom v roku 2008.

V posledných rokoch žila Zdena Gruberová aj s manželom Ľudovítom v ústraní. Nevyhla sa však pádu, pri ktorom si zlomila nohu. To sa jej stalo osudným. Po operácii prišiel zápal pľúc a napokon odchod k tým, ktorí s ňou tvorili vynikajúci kolektív na pôde činohry SND a niektorí dávnejšie, niektorí len nedávno ju predišli na ceste do večnosti. Predovšetkým smútila za Karolom Machatom, s ktorým sa stretli v hlavných úlohách v Hamletovi v roku 1964, a ktorý jej imponoval. „Bol to perfektný partner a kolega. Som šťastná, že mi ho osud doprial. Často žartoval, bol to veľký figliar,“ vyjadrila sa po správe, ktorá hovorila, že jej obľúbený herecký partner už nie je medzi živými. Po jeho boku si zahrala aj svoju najobľúbenejšiu postavu – Júliu. „Z mladistvých prefíkaných šibaliek s príznačným šarmom sa pomerne rýchlo prepracovala až k Shakespearovi, k postavám, ktoré sú snom každej mladej herečky,“ dočítali sme sa v jednej kritike. „V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v Eletričke zvaná túžba T. Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy,“ podčiarkla pred rokom pri rozlúčke s hereckou divou Izabela Pažítková.

„Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi,“ povedala pri oslavách svojej osemdesiatky. „S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv. Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti… Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie.“

Televízny medailón herečky Zdeny Gruberovej napr.:

https://www.youtube.com/watch?v=sXjdwwkPfOw

V poetickom filme Básnik a žena v roku 1966 s Ladislavom Chudíkom:

https://www.youtube.com/watch?v=IGxNMs266UI

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

gaza, izrael, palestínčania

Izraelské údery v noci podľa úradov a médií zabili v Pásme Gazy desiatky ľudí

21.11.2024 10:07

Izraelská operácia si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov už 44 000 mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104 000 Palestínčanov bolo pri nej zranených.

Čertovica / Auto / Doprava /

Horský priechod Čertovica bude cez víkend úplne uzavretý

21.11.2024 10:05

Dôvodom je zaťažkávacia skúška mosta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 354384x
Priemerná čítanosť článkov: 2835x

Autor blogu

Kategórie