Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal.

 

Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1830 získal štipendium na štúdium medicíny.

Po štúdiách sa stal asistentom prírodovedca Paola Saviho v Pise, odkiaľ sa presťahoval do Florencie, kde pracoval v Ústave anatómie človeka, učil na gymnáziu a v roku 1849 sa stal predsedom „Inštitútu vyšších štúdií pri tamojšej univerzite, kde pôsobil až do konca svojej kariéry.

Filippo Pacini sa vo výskume zameral na rôzne orgány ľudského tela. V odbornej tlači publikoval výsledky výskumov o sietnici ľudského oka, o štruktúre kostí a mechanike dýchania, ale zaujala ho aj funkcia elektrických orgánov u niektorých rýb. Pandémia cholery v rokoch 1845 – 46 ho priviedla k štúdiu jej príčin. V roku 1854 ako prvý na svete izoloval jej pôvodcu Vibrio cholerae. Vtedajší vedecký svet, jeho kolegovia, jeho teórii neverili, takže sa objaviteľovi nedostalo zaslúženého uznania. Hoci nemal zlý príjem, väčšiu peňazí minul na podporu dvoch chorých sestier. Sám napokon zomrel v biede. Až po viac ako polstoročí boli jeho telesné pozostatky umiestnené na čestnom mieste v kostole Santa Maria delle Grazie.

Slávu napokon získal nemecký lekár Heinrich Hermann Robert Koch (* 11. decembra 1843 – † 27. mája 1910), ktorého história vedy vníma ako zakladateľa bakteriológie. Takmer tri desaťročia po Pacinim prišiel aj on na pôvodcu hrozných epidémií. Jeho zásluhy sú však podstatne väčšie – objavil i pôvodcu antraxu Bacillus anthracis, tuberkulózy Mycobacterium tuberculosis a ďalších nebezpečných ochorení. Právom ocenili jeho celoživotné dielo v roku 1905 Nobelovou cenou.

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

Kultúrne podujatie venované Adelke Ostrolúckej

22.05.2018

Dedina Ostrá Lúka neďaleko Zvolena sa stala známou najmä vďaka rodáčke Adelke Ostrolúckej, obdivovateľke a priateľke Ľudovíta Štúra. Už tradičným podujatím sa stala kultúrna jar s Adelkiným menom. Uskutočnila sa uplynulý víkend. Žiaľ, osobne som sa tejto kultúrnej akcie nemohol zúčastniť, ale dovolím si odcitovať pochvalné slová Jána Beljaka, poslanca [...]

Rakúsko, Alpy, mReportér

Krása rakúskych Álp nemá hraníc. Takúto nádheru stojí za to vidieť

03.04.2025 05:00

Zábery, ktoré zachytil mReportér Andy Snijders.

Trump

Frederiksenová: USA neprevezmú Grónsko, patrí Grónčanom

02.04.2025 23:43

Trump počas predvolebnej kampane aj po návrate do Bieleho domu opakovane vzniesol nároky na Grónsko a dokonca nevylúčil ani použitie sily.

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 366057x
Priemerná čítanosť článkov: 2928x

Autor blogu

Kategórie