Založ si blog

Vynálezca vrtuľníka Ján Bahýľ

Zvolenská Slatina sa môže popýšiť mnohými rodákmi, ktorý sa stali skutočnými osobnosťami v oblasti vedy, kultúry, umenia. Patrí k nim aj Ján Bahýľ, ktorý sa narodil 25. mája 1856.

 

Dnes je teda tomu práve 161 rokov, čo Ján Bahýľ uzrel svetlo sveta. Nejde o okrúhle výročie. Bolo tomu tak vlani, keď dokonca ubehla rovná stovka rokov, čo v Bratislave zomrel. Stalo sa tak 13. marca 1916. (Wikipédia je pri jeho mene nepresná, pochovala ho už o rok skôr.)

 

Pri storočnici som pripravil nenáročnú 12-stránkovú skladačku vo formáte A6. Obec Zvolenská Slatina ju mala záujem vydať, no ja – aby som mal šancu prežiť – som musel dať prednosť makačke na nemeckých poliach a keď som sa vrátil, zrazu sa záujem o vydanie vytratil. Čo už? Stáva sa.

 

Samozrejme, pripravenú spomienku uchovávam v mojom počítačovom archíve. Obsahuje nielen biografiu vynálezcu Jána Bahýľa, ale aj stručný historický prehľad vývoja leteckej techniky a upozornenie na ďalších Slovákov, ktorí sa výrazne zapísali do histórie vzduchoplavectva: Andreja Kvasa, Aladára Zsélyiho a Štefana Baniča. V pdf-ku ju môžem poslať každému, kto mi napíše svoju mailovú adresu.

 

Dnes o Jánovi Bahýľovi aspoň stručne.

 

Po maturite na strednej škole v Banskej Štiavnici narukoval. Jeho velitelia si všimli jeho technické nadanie a umožnili mu štúdium na Vojenskej technickej akadémii vo Viedni, ktoré ukončil v roku 1883 v hodnosti poručíka. Stal sa odborníkom na vojenské stavby. Pôsobil v Krakove a vo Ľvove, kde prišiel s myšlienkou skonštruovať mobilný vojenský prostriedok na parný pohon – predchodcu dnešného tanku. Doma nenašiel pre svoj vynález pochopenie. Až neskôr, keď budoval opevnenia Kyjeva, Charkova i Petrohradu, odkúpila jeho projekt cárska armáda.

 

Získané peniaze mu umožnili prácu na ďalších vynálezoch, predovšetkým v oblasti leteckej techniky, ktorá ho nadchla na výstave vo Viedni v roku 1888. O šesť rokov neskôr získal patent na balón, ktorý sa vznášal za pomoci vzdušnej turbíny. Jeho ideou bolo vyrobiť stroj, ktorý by sa dostal do vzduchu kolmým štartom. Už v roku 1895 sa ako prvý na svete prezentoval návrhom vrtuľníka na ľudský pohon, na ktorý dostal patent s podpisom cisára Františka Jozefa I.

 

To už žil v Bratislave, kde sa oženil, kde sa mu narodili dve dcéry a syn a kde si našiel prácu v Marschallovej fabrike na výrobu kočov. Tie už neťahali kone, ale poháňali ich benzínové motory. Bol to práve Ján Bahýľ, kto skonštruoval v roku 1897 prvý slovenský automobil s benzínovým motorom a akumulátorom. K ďalším jeho vynálezom patrí výťah na Bratislavský hrad, využitie spádu kanalizačných sietí na pohon elektrických turbín alebo vložka do kachlí, ktorá umožnila lepšie využitie ohňa a tým aj šetrenie paliva. Celkom mal na svojom konte 17 patentov.

 

Stále ho však neopúšťali plány na postavenie vrtuľníka s benzínovým motorom. V roku 1901 sa mu vo vlastnoručne zhotovenom stroji podarilo odlepiť sa od zeme do výšky asi pol metra. Dňom D v jeho živote bol 5. máj 1905, keď vo štvormetrovej výške preletel asi jeden a pol kilometra. Tento jeho pokus zaprotokolovala Medzinárodná vzduchoplavecká organizácia. Znova sa mu dostalo veľa pochvál, i od samotného cisára, no s finančnou podporou na realizáciu ďalších plánov to už bolo biednejšie. Nečudo, že sa iniciatívy chytili konštruktéri vo vyspelejších krajinách sveta, ktorým Ján Bahýľ nemal šancu konkurovať a k realizácii ďalších plánov sa už nedostal.

 

Ján Bahýľ zomrel v Bratislave 13. mája 1916. Pochovali ho na cintoríne pri Kozej bráne. O jeho zručnosti svedčí fakt, že si sám navrhol náhrobok, na ktorom nechýbajú kružidlo a trojuholník, ktoré pri svojej práci nevyhnutne potreboval. V roku 1978 nakrútili o Jánovi Bahýľovi spomienkový dokumentárny film Premožiteľ Edisona, jeho meno nesie cena, ktorú každý druhý rok udeľuje predseda Úradu priemyselného vlastníctva, a v zbierkach filatelistov môžeme nájsť známku v nominálnej hodnote 6 Sk, ktorú vydala Slovenská pošta v roku 1995.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

vojna na Ukrajine, energetika, DTEK

ONLINE: Ukrajinci vedia, čo potrebuje ich energetika - Patrioty

03.05.2024 06:00

Ukrajinskí energetici vedia, čo potrebuje ich sektor, ktorý je terčom ruských rakiet. Protiraketové systémy ako je Patriot.

Russia Ukraine War

Utekajú Ukrajinci pred brannou povinnosťou za hranice? Ficova vláda stojí pred otázkou ich návratu do vlasti

03.05.2024 06:00

Ukrajina potrebuje viac bojových posíl v uniformách a potrebuje ich čím skôr

Macocha, tragédia

Prečo skočila žena s dcérkami v náručí do priepasti Macocha? Dôvody letnej tragédie sú známe

03.05.2024 05:50

Bol to nesmierne smutný prípad, keď vlani vybrala mladá žena z kočíka dieťa, druhé držala za ruku a skočila do priepasti.

Ukrajina, vojak

Austrálsky generál pre Pravdu: Ukrajina čelí pochmúrnym scenárom, Západ musí zmeniť ruskú stratégiu

03.05.2024 05:00

Austrálsky generálmajor vo výslužbe Mick Ryan sa nedávno vrátil z cesty po Ukrajine. „Čím dlhšie vojna trvá, tým rýchlejšie sa Rusi učia," vraví.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 339758x
Priemerná čítanosť článkov: 2718x

Autor blogu

Kategórie