Založ si blog

Svetovú slávu mu priniesla Sága rodu Forsytovcov

Medzi najvýznamnejších anglických spisovateľov patrí John Galsworthy, ktorého životná púť sa zavŕšila v Londýne v posledný januárový deň roku 1933, teda pred 80 rokmi.

 

Vlani si svetová kultúrna verejnosť pripomenula 150. výročie narodenia Johna Galsworthyho. Narodil sa 14. augusta 1867 v Kingston Hille v dome, ktorý je dnes známy ako Galsworthy House, a hoci pochádzal z bohatej rodiny, vo svojich literárnych dielach sa kriticky staval k tejto spoločenskej vrstve.

Na prestížnej Oxfordskej univerzite vyštudoval právo, no právnickej praxi sa nikdy nevenoval. Po štúdiách sa vydal na cesty svetom v rámci rodinnej obchodnej dopravy. V austrálskom Adelaide sa stretol so spisovateľom Josephom Conradom a stali sa z nich dobrí priatelia. Keď mu v roku 1904 zomrel otec, zdedil majetok, ktorý ho urobil finančne nezávislým a mohol sa naplno venovať literárnej práci. Po desaťročnom tajnom vzťahu s bratrancovou ženou Adou sa s ňou ako 38-ročný oženil.

Ako 30-ročný sa predstavil zbierkou poviedok pod pseudonymom John Sinjohn. Skutočným menom sa pod svoje literárne práce z úcty k otcovi podpísal až po jeho smrti. V roku 1906 ponúkol svoju prvú divadelnú hru Strieborná tabatierka, ktorá sa stretla so záujmom kritikov i divákov. V tom istom roku napísal a vydal aj prvý diel svojho najvýznamnejšieho románu Sága rodu Forsytovcov. V trilógii doplnenej dvomi medzihrami približuje rozpad bohatej meštianskej rodiny koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Hrdinov neraz vykresľuje ironicky, ale nechýba mu ani kúsok súcitu ako s obeťami peňazí a doby, v ktorej žili.

Počas prvej svetovej vojny pracoval vo vojenskej nemocnici. Britský premiér chcel oceniť jeho prácu rytierskym vyznamenaním, čo Galsworthy odmietol s odôvodnením, že preňho je najväčšou odmenou literárna tvorba. V roku 1921 ho zvolili za prvého prezidenta medzinárodného literárneho klubu PEN a v roku 1932 sa mu dostalo najväčšieho uznania, keď mu švédska akadémia udelila Nobelovu cenu. Vzhľadom na chorobu – nádor na mozgu – si ju nemohol osobne prevziať a krátko na to, 31. januára 1933, zomrel vo svojom londýnskom dome.

Dielo Johna Galsworthyho je podstatne bohatšie, ako som spomenul. Po jeho smrti síce záujem o jeho prózy i hry čiastočne opadol. Nových čitateľov prilákala najmä televízna adaptácia Ságy rodu Forsytovcov v roku 1967. Predlohou pre filmové alebo televízne spracovanie sa stali aj niektoré ďalšie Galsworthyho práce, a to už v roku 1931, keď sa nimi inšpiroval legendárny režisér Alfred Hitchcock.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár - anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, viac »

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo viac »

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej viac »

Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Peskov vylúčil automatický návrat Kuríl pod správu Japonska

18.11.2018 21:51

Japonský premiér údajne sľúbil, že ak Rusko prevedie časť ostrovov na Japonsko, americké základne tam nebudú.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

18.11.2018 20:18

Štrnásť zranených je vo vážnom stave. Protesty dnes pokračovali na 150 miestach.

bitcoin

Šéfka MMF: Aj centrálne banky by mali vydávať kryptomeny

18.11.2018 19:00

Centrálne banky by mali uvažovať o emisii digitálnych mien, keďže sa nachádzame v období, v ktorom sa mení chápanie peňazí, tvrdí Christine Lagardová.

rusko, obrazy, picasso, maliar, vystava

V Rumunsku sa možno objavil Picassov obraz ukradnutý pred 6 rokmi

18.11.2018 18:45

Na holandskú ambasádu v Bukurešti s obrazom prišla spisovateľka rumunského pôvodu, ktorá o krádeži napísala knihu.

sliacky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 131051x
Priemerná čítanosť článkov: 1048x

Autor blogu

Kategórie