Vstup deťom zakázaný, ale. ..

V jeden podvečer som išiel vo Zvolene po Jesenského ulici z domu do mesta. Čo budem tajiť: vysmädol som. Ale to nie je témou tohto minipostrehu. Inokedy rušná ulica bola takmer pustá. Okrem mňa len jeden pešiak, nejaké postavičky na autobusovej zastávke a vari len tri autá na inokedy frekventovanej ceste. Zaujala ma štvorica počerných detí na chodníku. Odhadom predškoláci, možno jedno z nich bolo vo veku, keď si práve „užívalo“ prázdniny. Piate spalo v kočíku. Šofér okolo prechádzajúceho auta zatrúbil. Zrejme pre istotu. Lebo aj tieto deti – ako všetky – sú hravé. Šantia.

 

Smäd som zahnal pivom a vari po hodine som sa vracal domov. Deti boli stále na ulici. To si už deň podával ruku s nocou. A kde boli rodičia? Nie je to ťažké uhádnuť. Deti so „zaparkovaným“ kočíkom na nich čakali pred vchodom do herne, do ktorej je vstup deťom zakázaný.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

roman Hyťha, petr pavel

Českého generála napadol neznámy muž nožom. Blízky kolega náčelníka generálneho štábu má na starosti drony

27.09.2025 22:33

Generál zodpovedný za drony bol vážne zranený nožom. Skončil na operácii

berlín, nemecko, palestína, protest

Na demonštráciu na podporu Palestínčanov prišlo v Berlíne vyše 60.000 ľudí

27.09.2025 22:10

Išlo tak o doteraz najväčší protest v Nemecku proti spôsobu, akým Izrael vedie vojnu v Pásme Gazy.

Izrael Palestínčania Gaza

Izraelské útoky v Gaze zabili najmenej 57 ľudí, vrátane deviatich z jednej rodiny

27.09.2025 22:05

Útoky prišli len hodiny po tom, ako Netanjahu v OSN povedal, že Izrael musí dotiahnuť boj proti teroristickému hnutiu Hamas do konca.

lavrov

Lavrov v OSN: Na akúkoľvek agresiu proti Rusku bude nasledovať rozhodná odpoveď

27.09.2025 21:50

Rusko je podľa Lavrova znepokojené vyhláseniami politikov EÚ a NATO, ktorí seriózne začínajú diskutovať o tretej svetovej vojne ako o pravdepodobnom scenári.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 380232x
Priemerná čítanosť článkov: 3042x

Autor blogu

Kategórie