Lienky okolo nás. Čo o nich vieme a čo nevieme?

Lienky okolo nás. Čo o nich vieme a čo nevieme?

 

Sandra Viglášová, ktorá pôsobí v Ústave ekológie Slovenskej akadémie vied vo Zvolene ako svojom školiacom pracovisku, je zároveň študentkou 4. ročníka doktorandského štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. Stredobodom je vedeckého bádanie sú lienky – jeden z najznámejších živočíchov našej hmyzej fauny.

 

Sandra Viglášová prešla za lienkami nielen rôzne kúty Slovenska, ale skúmala ich aj v iných európskych krajinách, najmä vo Veľkej Británii a v Českej republike. Pozoruje ich správanie, ekológiu, mapuje ich rozšírenie, pričom si všíma aj nové druhy, ktoré sa do našej fauny dostali vplyvom klimatických zmien alebo v súvislosti s ľudskou aktivitou, najmä obchodom.

 

Sandra Viglášová sa snaží o popularizáciu získaných poznatkov a o zapojenie do výskumu aj záujemcov zo strany verejnosti. Tomuto cieľu slúži od roku 2015 facebooková stránka https://www.facebook.com/lienkyslovenska/. Lienkam sa venuje aj na stránke Ústavu ekológie lesa https://www.facebook.com/uelsav/, ktorú spravuje a napĺňa.

 

Keby lienka sedembodková – ľudovo nazývaná aj „slniečko“ alebo „pánbožkova kravička“ – nedorástla len asi do 8 mm, bola by obávanou šelmou. Takto je to malý dravec, ktorý loví ešte miniatúrnejší a z hľadiska človeka škodlivý hmyz – vošky. Niektoré lienky sa špecializujú na lov roztočov, ktoré škodia na poľnohospodárskych plodinách. Žravé sú najmä larvy, ktoré denne zožerú okolo 50 vošiek, za celý život ich lienka skonzumuje okolo 5 000, takže takýto predátor je účinnejší – a hlavne biologickejší, čistejší – ako najrôznejšie chemické prípravky. V špecializovaných obchodoch môžeme dokonca kúpiť vajíčka lienok, ktoré zhruba od polovice mája, keď teplota neklesne pod 15 °C, môžeme nasadiť do boja proti voškám.

 

Hoci lienka v sebaobrane vylučuje smradľavú žltočervenú tekutinu, patrila v našich detských časoch k prírodným hračkám. Poučení rodičmi či starými rodičmi sme im pripisovali schopnosť predpovedať počasie. V Anglicku je známa riekanka „Ladybird, ladybird, fly away home, your house is on fire, you children all gone“ (Lienka, lienka, leť domov, tvoj domov horí, všetky tvoje detí zahynuli). Údajne pochádza z čias, keď sa vo veľkom vypaľovali chmeľnice, pričom prišlo o život mnoho škodlivých, ale i užitočných živočíchov, vrátane lienok.

 

Práve vo Veľkej Británii si v súčasnosti odborníci lienky viac všímajú. Do európskych skleníkov na boj proti voškám totiž priviezli z Ázie lienku východnú. U nás ju prvýkrát pozorovali v roku 2008 a za necelé desaťročie sa rozšírila po celom území. Na prvý pohľad dobrý úmysel sa človeku – ako neraz – vymkol z rúk. Stala sa nepríjemným inváznym a navyše i škodlivým živočíchom. „Škodcom sa stáva najmä na jeseň, keď dozrieva ovocie, vrátane hrozna,“ informoval pred polrokom na stránkach týždenníka Plus 7 dní Peter Tóth z Katedry ochrany rastlín SPU v Nitre. „V tomto období je už menej hmyzu a ovocie sa stalo pre lienku náhradou, ktorá znamená potrebný zdroj energie. Aj z tohto dôvodu nemá potenciál škodiť na zelenine. Ďalší problém lienky východnej je, že žerie aj tie druhy hmyzu, ktoré neškodia a na jeseň preniká vo veľkom do domov s cieľom prezimovať. Doteraz sa nedokázalo, či dokáže lienka priamo poškodiť, nahryznúť ovocie či bobule hrozna, ktoré sú zdravé a nepoškodené. Objavuje sa na plodoch, ktoré boli poškodené vtákmi, osami alebo iným spôsobom. Problémom je sústreďovanie väčšieho počtu lienok najmä na strapcoch hrozna v období zberu. Keď sú dospelé jedince vyrušené alebo rozdrvené, uvoľňujú žltú tekutinu, ktorá spôsobuje nepríjemnú vôňu a chuť vo víne, čím ho môže výrazne znehodnotiť,“

 

Sandra Viglášová, špecialistka na lienky, prijala pozvania do 21. juniorskej vedeckej kaviarne, ktorá sa konala v Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene včera (27. apríla). Stredoškoláci sa dozvedeli o druhovej rozmanitosti lienok na Slovensku (na celom svete žije údajne až okolo 3 400 druhov lienok, z toho v Európe 80 – 100), o ich živote, význame pre prírodu i pre človeka, i o ich prirodzených nepriateľoch.

 

  1. juniorskú kaviareň vo Zvolene zorganizoval Ústav ekológie lesa SAV a Gymnázium Ľ. Štúra s podporou Lesníckej sekcie pri Slovenskej spoločnosti pre poľnohospodárske, lesnícke, potravinárske a veterinárske vedy pri SAV a bola jedným zo sprievodných podujatí Lesníckych dní 2017, ktoré sa konali vo Zvolene 21. apríla.

Ako prvý izoloval pôvodcu cholery

09.07.2018

Filippo Pacini, ktorý zomrel pred 135 rokmi, 9. júla 1883, vynikol ako lekár – anatóm. Napriek úspešným výsledkom výskumov sa svetskej slávy nedočkal. Pochádza z talianskeho mesta Pistoia, kde sa narodil 25. mája 1812. Chudobná rodina nadaného chlapca videla jeho budúcnosť v kňazskom povolaní s nádejou, že to dotiahne až na biskupský stolec. Všetko sa [...]

Posledný slovenský polyhistor

25.06.2018

Pred 175 rokmi, 24. júna 1843, sa narodil v oravskej dedine Jasenová pod majestátnym Chočom Ivan Branislav Zoch. V 19. stor. sa vedci už väčšinou špecializovali na úzky okruh problémov vo svojom odbore. Doba klasických polyhistorov pominula. Objavili sa však výnimky. Patril k nim Ivan Branislav Zoch, syn štúrovského dejateľa, evanjelického farára Ctiboha Zocha. Po [...]

Muž, ktorý zastavil Slnko a rozhýbal Zem

24.05.2018

máj 1543 bol posledným dňom v živote Mikuláša Kopernika, poľského matematika a astronóma, ktorý sa heliocentrickou teóriou odvážil protirečiť súdobým vedcom i cirkvi. Pochádzal z kupeckej rodiny v meste Toruň, kde sa narodil 19. februára 1473. Keďže v meste bola v tom čase nemecká väčšina, predpokladá sa, že rodové korene prinajmenšom po matke mal [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28, aktualizované: 11:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 354406x
Priemerná čítanosť článkov: 2835x

Autor blogu

Kategórie